Macie taką patelnię? Będziecie musieli ją wyrzucić

Macie taką patelnię? Będziecie musieli ją wyrzucić Źródło:

Patelnia teflonowa ma wiele zalet, a pierwszą wśród nich jest fakt, że smażona na niej żywność zwykle do niej nie przywiera. Jednak wszystko wskazuje na to, że tak chwalone akcesorium kuchenne ma mroczną stronę. Na specjalnym posiedzeniu sami eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych stwierdzili, że konieczne jest poszerzenie listy substancji szkodzących zdrowiu. Wygląda na to, że jedną z ofiar tego działania będzie właśnie owa patelnia.

Patelnia teflonowa niebawem odejdzie w zapomnienie. Wszytko przez to, że jedną z nowych pozycji szkodliwych surowców jest popularny kwas, który producenci naczyń kuchennych stosują w produkcji patelni, czy garnków. Dzięki zastosowaniu tego składnika, potrawy nie przywierają do grzanej powierzchni. W ramach Konwencji Sztokholmskiej ONZ chce wyeliminować z użycia kwas perfluorooktanowy wraz z jego pochodnymi. Popularny kwas jest używany do produkcji między innymi patelni i garnków z warstwą teflonową.

Patelnia teflonowa z groźnym kwasem

Powszechnie używany kwas perfluorooktanowy jest pomocny w codziennym życiu. Dzięki niemu nie przywierają posiłki do patelni. Z drugiej strony, teflon jest jednak groźny dla zdrowia, ponieważ może powodować takie przypadłości jak nadciśnienie, choroby tarczycy, czy nawet nowotwory nerek i jąder. Niebezpieczne substancje w dużej mierze przenikają do przygotowywanych dań z winy uszkodzonej powłoki, która jest dużo bardziej szkodliwa od tej nienaruszonej. W przypadku spostrzeżenia uszkodzonej warstwy teflonu warto pozbyć się naczynia, niż narażać się na wyższe ryzyko zachorowania na nowotwory.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Oprócz zastosowania w produkcji kuchennych przyborów substancja i jej pochodne są używane do tworzenia szerokiej gamy produktów. Mowa o pojemnikach na żywność, niciach dentystycznych, nieprzemakalnych tekstyliach czy farbach.

Payet z Komisji ONZ: Kwas i dicofol na liście substancji zakazanych

Podczas posiedzenia Komisji ONZ na posiedzeniu w Rzymie, sekretarz Konwencji Bazylejskiej, Rotterdamskiej i Sztokholmskiej Rolph Payet powiedział, że dicofol i kwas perflurooktanowy spełniają wszystkie kryteria, żeby zostały wpisane na listę substancji zakazanych. W spotkaniu, które toczyło się w głównej siedzibie ONZ, wzięło udział 150 ekspertów z zakresu chemii. To nie pierwsza substancja, która znalazła się na tej lub podobnej liście. Wcześniej zakazywano w produkcji składników takich jak tłuszcze trans, rtęć a nawet uran. Z kolei ograniczano stosowanie związków chemicznych w rodzaju sztucznych słodzików, glutaminianiu sodu, azotan sodu czy syropu glukozowo-fruktozowego.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Niedługo wyginie 80% ludzkości. Naukowcy podali dokładną datę
  2. Będzie skandal z Sapkowskim? Żąda 60 mln złotych od CD Projekt
  3. Ksiądz radzi nastolatkom: „Ktoś cię molestuje? Bądź dla niego miła”
  4. Patryk Jaki strzelił sobie w kolano. Rodzice raczej na niego nie zagłosują
Następny artykuł