Wyciekły dane tysięcy Polaków. Ty też możesz stać się ofiarą przestępstwa!
Fot. Pixabay
Wiadomości Pikio - 15 Stycznia 2019

Wyciekły dane tysięcy Polaków. Ty też możesz stać się ofiarą przestępstwa!

Paszport jest dokumentem szczególnie ważnym podczas wyjazdów poza strefę Schengen, gdzie dowód osobisty przestaje już wystarczać. Czasami podróżnym potrzebna jest także wiza. Niestety, osoby, które ubiegały się o nią za pośrednictwem strony internetowej przed wyjazdem do Wietnamu, mogły paść ofiarą ogromnego przestępstwa.

Paszport zawiera wszystkie najważniejsze dane osobowe takie jak imię, nazwisko, data urodzenia, czy też numer PESEL, przez co należy do grupy dokumentów, których powinno się szczególnie strzec. Każdy wyciek umieszczonych na nim informacji może bowiem spowodować bardzo poważne problemy, wyjątkowo trudne do późniejszego wytłumaczenia i rozwiązania. Zaliczyć możemy do nich przecież nawet pożyczki pobrane przez oszustów na nazwisko ofiar przestępstwa.

Paszport w niebezpieczeństwie? Do sieci wyciekły dane tysięcy osób

Jak przekazał opinii publicznej serwis niebezpiecznik.pl, na podobny wyciek danych zostali narażeni podróżni, którzy załatwiali sobie wizę do Wietnamu przez stronę wietnamviza.com. Problem sięga ponoć nawet 2015 roku, przez co dotyczy gigantycznej grupy osób. Wstępnie mówi się nawet o 3,5 tys. poszkodowanych. Aby skorzystać ze strony, osoba planująca wyjazd musiała przesłać skan swojego paszportu. Co zadziwiające, przy wysyłaniu zdjęć własnych dokumentów internauci mogli z łatwością uzyskać dostęp do prywatnych informacji innych użytkowników. Jak twierdzą przedstawiciele właścicieli strony internetowej, błąd ten był wynikiem ataku hakerów.

Kryzysowa sytuacja dla tysięcy Polaków

Kiedy afera ujrzała światło dzienne, firma zablokowała dostęp do danych osobowych swoich klientów. Nie wiadomo jednak, czy ktoś nie zdążył już z nich skorzystać w celach przestępczych. Wszystkie narażone na problemy osoby mają zostać o tym poinformowane. Reprezentanci strony odpychają za to zarzuty twierdząc, że skoro działają w ramach wietnamskiej firmy, nie obowiązuje ich polskie prawo.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Donald Tusk FeaturedDonald Tusk pokazał klasę, Duda zachwycił stylem. Najciekawsze aukcje WOŚP 2019Czytaj dalej
Ostatecznie fakt ten nie jest jednak zgodny z prawdą. Na drodze ich wyjaśnieniom staje przede wszystkim głośne RODO. Do przepisów muszą się bowiem stosować wszystkie przedsiębiorstwa, które obsługują klientów z krajów Unii Europejskiej lub mają swe siedziby na terenie państw Wspólnoty. Nie wiadomo, czy sprawą zajmie się ostateczne Urząd Ochrony Danych Osobowych. Jako że instytucja prowadzi obecnie bardzo rzetelne kontrole, nie ominą one także zapewne właścicieli strony wietnamviza.com. Użytkownicy serwisu mają więc nadzieję, że sprawa zostanie jak najszybciej wyjaśniona, a ich dane okażą się jednak bezpieczne.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Doda zrobiła coś, czego nigdy byśmy się po niej nie spodziewali! Opadły nam szczęki
  2. Gdzie mieszka Dorota Wellman? Kiedyś był to blok na warszawskim Ursynowie, a teraz…
  3. M jak Miłość o krok od tragedii. Najbliższy odcinek tylko dla widzów o mocnych nerwach
  4. Kim jest mąż Agnieszki Chylińskiej? To pilnie strzeżona tajemnica
  5. Dzieci i młodzież w Polsce dotyka straszna choroba! Będzie coraz gorzej
JP2 czytaJan Paweł II i tajemnice Całunu Turyńskiego. Katolicy do dziś są pod wrażeniem jego słówCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News