Paszport: co potrzeba, jakie dokumenty, ile zdjęć?

Paszport: co potrzeba, jakie dokumenty, ile zdjęć? Źródło: live.staticflickr.com

Paszport: co potrzeba, jakie dokumenty przygotować? Ile zdjęć dołączyć? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące wyrabiania paszportu.

Paszport: co potrzeba przygotować, aby móc złożyć wniosek o wydanie dokumentu? Sam wniosek, a więc kartę na której należy wprowadzić wszystkie potrzebne informacje, należy pobrać w punkcie paszportowym. Wzory dostępne w internecie mogą nie być zgodne z wymaganiami urzędu, dlatego nie warto po nie sięgać. Ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest aktualne, kolorowe zdjęcie, zgodne z wymaganiami ministerstwa. Dobry fotograf na pewno będzie wiedział, jak je wykonać. Jeśli posiadamy zdjęcie wykonane do dowodu osobistego, będzie odpowiednie również do tego dokumentu.

Aby urzędnik mógł potwierdzić naszą tożsamość konieczne jest posiadanie ważnego dowodu osobistego lub poprzedniego paszportu, który jeszcze nie stracił swojej przydatności. Jeśli w przedstawionych dokumentach nie wszystkie dane będą zgodne, zostaniemy poproszeni np. o skrócony odpis aktu stanu cywilnego. Dodatkowy dokument może być również potrzebny, gdy zmieniliśmy nazwisko po ślubie za granicą. W takim wypadku należy przedstawić skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa.

Paszport: co potrzeba oprócz wniosku i zdjęć?

Niestety, aby otrzymać paszport trzeba za niego zapłacić. Standardowa opłata to 140 zł, jednak istnieje sporo zniżek. Połowę ceny, a więc 70 zł zapłacą m. in. studenci, emeryci, renciści czy osoby niepełnosprawne. Za 35 zł dokument otrzymają studenci do 26 roku życia lub dzieci z niepełnosprawnością, jeśli pochodzą z wielodzietnej rodziny (konieczność posiadania ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny). Aby otrzymać zniżkę, należy okazać dokument uprawniający do jej otrzymania, np. legitymację studencką czy Kartę Dużej Rodziny. Ważne! Otrzymany dowód zapłaty należy dołączyć do wniosku o paszport, wraz z dokumentem poświadczającym prawo do ulgi, jeśli z takowej korzystamy. W momencie składania wniosku zostaną pobrane odciski palców, co ułatwia identyfikację przez komputer.

Oczekiwanie na wydanie paszportu nie powinno przekroczyć 30 dni. Od razu po złożeniu wniosku zostaniemy poinformowani o dokładnym terminie odbioru dokumentu. Zwykle w sezonie wakacyjnym i tuż przed czas oczekiwania na paszport jest dłuższy, o czym należy pamiętać w czasie planowania wyjazdu. Jeśli zależy nam na czasie, można ubiegać się o paszport tymczasowy, którego wyrobienie zajmuje mniej czasu, jednak jest on ważny jedynie 12 miesięcy i może nie zostać uznany w niektórych krajach.

Źródło: obywatel.gov.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News