Najnowsze informacje po tragedii Notre Dame. Francuska prokuratura wszczęła śledztwo

Najnowsze informacje po tragedii Notre Dame. Francuska prokuratura wszczęła śledztwo Źródło: youtube.com/CBS News

Paryż był wczoraj na ustach całego świata. Po tym, jak znana świątynia stanęła w płomieniach, cały świat zamarł i czekał z zapartym tchem na informacje dotyczące przebiegu akcji ratowniczej. Mimo wielkich zniszczeń, świątynię udało się na szczęście odratować. Obecnie przed Francją stoi wielka odpowiedzialność w wyjaśnieniu przyczyny dramatu.

Cały Paryż był wczoraj pogrążony w rozpaczy. Legendarna katedra Notre Dame stanęła w płomieniach, przyciągając tłumy na ulice, które oglądały, jak jeden z najważniejszych zabytków kultury europejskiej zawala się pod siłą żywiołu. Tak dramatyczne sceny od razu znalazły reakcję ze strony władz państwowych, które postanowiły zareagować w tej najistotniejszej obecnie dla Francji sprawie. Prokuratura ma przed sobą wielkie zadanie w ustaleniu tego, co było przyczyną pożaru.

Paryż był świadkiem dramatycznych scen

Ogień, który pojawił się na dachu katedry około godziny 18, był całkowicie niespodziewany. Turyści, jak też mieszkańcy Paryża byli w szoku, gdy kościół, który przetrwał wiele zawirowań historycznych, znalazł się w płomieniach. Gotycka budowla trawiona przez płomienie była gaszona godzinami przez oddziały straży pożarnej, które aż do 3 nad ranem walczyły w ogniem. Według nieoficjalnych doniesień medialnych, jak też słów samych służb - zaprószenie ognia miało związek najprawdopodobniej z przeprowadzanym remontem na dachu świątyni. Robotnicy mieli omyłkowo podpalić rusztowanie, które okazało się czynnikiem rozprzestrzenienia się ognia po całym sklepieniu zabytku.

Prokuratura wszczęła śledztwo w wyjątkowo szybkim tempie. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości już przed godziną 20 poinformowali światową opinię publiczną o wszczęciu postępowania w sprawie pożaru. Jak na razie wszelakie poszlaki potwierdzają medialną hipotezę, ale służby będą musiały zaprzeczyć także podejrzeniom mówiącym o celowym podpaleniu albo nawet ataku terrorystycznym.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Katedra zostanie odbudowana

Prezydent Francji - Emmanuel Macron przyznał, że dramat, który rozegrał się wczoraj w Paryżu, był jednym z większych, jakie odwiedziło miasto w ciągu ostatnich lat. Przywódca państwa zapowiedział jednak, że spalona świątynia zostanie czym prędzej odbudowana, a fundusz remontowy zostanie otworzony dziś, to jest 16 kwietnia.

- Paryska Notre Dame to nasza historia, nasza literatura, nasz świat wyobrażony. To miejsce, w którym każdy z nas przeżył swe najważniejsze chwile. Zaapeluję do niej (społeczności międzynarodowej) o rozpoczęcie zbiórki funduszy na odbudowę katedry - powiedział mediom polityk.

Jak się okazało, płomienie na szczęście nie zdołały strawić najważniejszych zabytków mieszczących się w kościele. Pomimo wielkich strat tak bezcenne artefakty, jak chociażby korona cierniowa Jezusa Chrystusa, zostały ocalone.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Polacy są w szoku. Takiego zachowania po Andrzeju Dudzie nikt się nie spodziewał. Nawet Tomasz Lis nie krył ZACHWYTU!
  2. Największa tajemnica Wodeckiego wyszła na jaw dopiero po jego śmierci! Wiele osób nie uwierzy, że muzyk mógł zrobić coś takiego
  3. Wiemy, jaką fortunę zgarnie dziecko Meghan Markle. To naprawdę zatrważająca suma
  4. Biedronka znów przygotowała petardę dla dzieci. Klienci będą się o to zabijać!
  5. Żona Waldusia z "Kiepskich" w rozpaczy. Twierdzi, że aktor chce ją zniszczyć, oprócz tego żąda od niej alimentów
  6. Lekarze twierdzili, że nie ma dla niego wolnego łóżka w szpitalu. Nie żyje Marcin

Źródło: wp.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News