Paragon od lekarza
facebook.com/zrzut ekranu z businessinsider.com.pl artykuł: "Covidowe" u lekarza. Gabinety zaskakują pacjentów nową opłatą
Monika Majko - 13 Stycznia 2021

Pokazała paragon z dodatkową opłatą po wizycie u lekarza. Rozpętała się burza, ludzie wręcz się licytowali

Zdjęcie paragonu, który wydano po wizycie w gabinecie lekarskim, trafiło do sieci, a internauci od razu rozpoczęli gorącą dyskusję. Okazuje się, że tzw. opłata covidowa to praktyka, którą właściciele gabinetów lekarskich stosują w całym kraju.

Na portalu businessinsider.com.pl zostało opublikowane zdjęcie paragonu z gabinetu lekarskiego, które udostępniła w sieci jedna z pacjentek. Na dokumencie widnieje dodatkowa pozycja, która została nazwana „opłatą covidową”. Okazuje się, że taka praktyka stosowana jest przez placówki medyczne w całym kraju.

Paragon wywołał gorącą dyskusję w sieci

Na wprowadzenie tzw. opłaty covidowej zdecydowało się m.in. Centrum medyczne Nowa 5 w Gorzowie Wielkopolskim. Jak wyjaśniła recepcjonistka placówki w rozmowie z portalem businessinsider.com.pl, symboliczna opłata wynosząca 10 złotych to częściowa rekompensata kosztów, jakie gabinet ponosi w związku z pandemią koronawirusa.

– Pieniądze te przeznaczamy na zakup maseczek, fartuchów, środków dezynfekujących – wytłumaczyła.

Jedna z pacjentek placówki udostępniła na Facebooku zdjęcie paragonu z placówki, na którym widnieje dodatkowa opłata. Fotografia wywołała ogromne poruszenie wśród internautów, którzy przyznali, że taka praktyka stosowana jest na terenie całego kraju, a opłaty te są w wielu miejscach znacznie wyższe.

W nocy Przemysław Czarnek przekazał tragiczną wiadomość. Nie żyje zasłużony PolakW nocy Przemysław Czarnek przekazał tragiczną wiadomość. Nie żyje zasłużony PolakCzytaj dalej

– Tylko 10 zł? Ja u ortodonty córki płaciłam 70 zł. Czyli wizyta 220 zł plus 70 zł covidowe – skomentowała jedna z użytkowniczek sieci, cytowana przez portal businessinsider.com.pl.

– Płacimy więcej o 50-140 zł. Zależy gdzie. Ciesz się, że tylko 10 zł – dodała kolejna internautka, zwracając uwagę na wzrost kosztów leczenia w ostatnim czasie.

Dodatkowa opłata ma rekompensować gabinetom lekarskim zarówno koszty ponoszone z uwagi na konieczność m.in. częstszego dezynfekowania pomieszczeń, ale również nagły wzrost cen sprzętu ochronnego, tj. maseczki czy rękawiczki.

Jak wskazują eksperci, nie ma jednak przepisów, które regulowałyby prawo do pobierania takiej opłaty. Jest to inicjatywa samych placówek medycznych, które część podwyższonych kosztów funkcjonowania przerzuciły na swoich pacjentów. Artykuł portalu businessinsider.com.pl w całości przeczytasz TUTAJ.

– Nie ma przepisów, które wprost wprowadzałyby tzw. opłatę covidową. Niestety z uwagi na pandemię koszty funkcjonowania gabinetów są wyższe i nie jest tylko problem prywatnych przychodni. Jest mnóstwo miejsc, gdzie lekarze kupują za własne pieniądze środki ochrony i dezynfekcji. Część z tych dodatkowych kosztów przerzucają na pacjentów. Rozumiem, że im się to nie podoba – płacą w końcu za wizytę i nie chcą ponosić jeszcze wydatków związanych z dezynfekcją – przyznał Rafał Hałubicki, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej, cytowany przez portal businessinsider.com.pl.

Paragon z gabinetu lekarskiego

Screen businessinsider.com.pl

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Business Insider

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News