Wszystkie parafie w Nysie (woj. opolskie) – decyzją władz – będą od teraz musiały brać odpowiedzialność za czystość po procesjach i bezpieczeństwo w ich trakcie. Pomysł nie podoba się jednak proboszczom i nazywają go oburzającym.

Nyskie władze – powołując się na zapisy Konkordatu – rozesłały po wszystkich lokalnych parafiach pismo informujące proboszczów, że od teraz to oni będą brali odpowiedzialność za czystość po organizowanych przez nich procesjach, pielgrzymkach i innych imprezach. Proboszczowie będą również odpowiedzialni za zapewnienie wiernym bezpieczeństwa.

Na takie rozwiązanie nie godzą się jednak księża, którzy nazywają je oburzającym i przekonują, że „nawet za komuny nikt nie kazał im sprzątać”. Proboszczowie przekonują również, że nic podobnego nie wynika z zapisów Konkordatu.

 – Tak, to prawda, za komuny nikt nie kazał nam pilnować bezpieczeństwa wiernych na procesji, ani sprzątać. To oburzające! Aż chciałoby się powiedzieć komuno wróć! – powiedział ks. Mikołaj Mróz z jednej z nyskich parafii.

Ponadto, jak przekonują nyscy księża, proboszczowie nie mają do dyspozycji firm sprzątających, które mogłyby zadbać o porządek po procesjach ani policji czy straży, które dbałyby o bezpieczeństwo wiernych.

Jak jednak zapewnia wiceburmistrz Nysy, Piotr Bobak władze samorządowe są gotowe do współpracy.

https://www.youtube.com/watch?v=1x_hQT9Z9SQ

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: telewizja opolskie

...

Zobacz również