Przerażające sceny na Paradzie Równości w Szczecinie. 20 zatrzymanych

Przerażające sceny na Paradzie Równości w Szczecinie. 20 zatrzymanych Źródło: Fot. Maxpixel

Parada równości za każdym razem budzi wiele kontrowersji. Marsze często spotykają się z niezrozumieniem przeciwników ruchu LGBT, a nawet z kontrmanifestacjami. Tak było też i w Szczecinie, gdzie interweniować musiała policja. 

Parada równości w Szczecinie było wielkim wydarzeniem dla całego miasta. - Różnica między wami a nami jest taka, że wy manifestujecie swoje związki na co dzień, my zaś mamy tylko jeden dzień w roku, kiedy możemy to zrobić nie bojąc się, lub bojąc mniej, niż zazwyczaj, że w naszą stronę polecą wyzwiska, butelki czy pięści. (...) Nasz marsz równości jest okazją, byście to zauważyli. Jesteśmy waszymi sąsiadami, kolegami i koleżankami z pracy czy szkoły (w każdej klasie statystycznie jest 1-2 osoby LGBT), waszymi fryzjerami, piekarzami i dentystami, przedszkolankami waszych dzieci, twórcami muzyki i filmów, które lubicie. Waszymi wikarymi i proboszczami. Jesteśmy waszymi bliźnimi - można przeczytać na stronie internetowej stowarzyszenia Lambda Szczecin. Parada równości w Szczecinie miała jednak przykry koniec. Potwierdziły się bowiem obawy uczestników - marsz spotkał się z nielegalną kontrmanifestacją, której uczestnicy byli niezwykle agresywni. Rzucanie butelkami i obelgi to tylko niektóre z ataków, którym członkowie marszu musieli stawić czoła. Doszło do bójek, na miejsce została wezwana policja.

Parada równości jako walka o swoje prawa

Środowisko LGBT organizuje marsze przeciwko dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Manifest który odbył się w Szczecinie był zgłoszony, a co za tym idzie przeprowadzony w sposób legalny. Jego przeciwieństwem była kontrmanifestacja, której członkowie działali w sposób niezgodny z prawem, a na miejscu dopuszczali się nie tylko uprzykrzania przemarszu, ale i przestępstw. Jednym z nich był atak na policjantów. Jak donosi rmf.fm, w sobotnim marszu, w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, zatrzymane zostały 2 osoby. Nie jest to jednak wszystko. Poza wyżej wymienioną dwójką, 17 innych osób usłyszy zarzut dotyczący zakłócania zgromadzenia. Jedna osoba odpowie za zakłócanie ogólnego porządku i ładu.  1. Grażyna Torbicka miała przejść na emeryturę. Nie będzie jej to dane
  2. Do gwiazdy disco polo pilnie wezwano karetkę! Dramat na koncercie
  3. Lepiej przygotujcie gotówkę! Klienci tych banków zostaną odcięci od własnych pieniędzy
Następny artykuł