Odbierające mowę oświadczenie episkopatu ws. parady równości. Wielu z was będzie oburzonych

Odbierające mowę oświadczenie episkopatu ws. parady równości. Wielu z was będzie oburzonych Źródło: pikio.pl

Parada równości wywołała wielkie emocje. Wśród środowisk lewicowych i liberalnych spotkała się z zachwytem i zrozumieniem, a przeciwnicy zaczęli, jak co roku, krytykować sens istnienia manifestacji. Do tej drugiej grupy dołączył dziś episkopat, który w skandalicznym piśmie obraził manifestantów, zarzucając im "bluźnierstwo" i obrażanie Boga. Tak ostrych słów ze strony duchownych nie można było się spodziewać.

Parada równości w Warszawie praktycznie co roku nie umie obejść się bez komentarzy ze strony wielu środowisk, które albo chwalą inicjatywę promującą równość seksualną wśród mieszkańców Polski, albo mówią o braku konieczności pokazywania swojej orientacji na ulicach. Do o wiele mocniejszych konkluzji doszedł episkopat, który w oburzających słowach zarzucił uczestnikom parady bluźnierstwo i obrażanie wierzących. Tak ostrych słów nie było od dawna. 

Parada równości w centrum komentarzy. Episkopat dolewa oliwy do ognia

Nie da się ukryć, że Kościół praktycznie od zawsze sprzeciwiał się istnieniu inicjatywy. Duchowni i tym razem nie przeszli obojętnie obok tej manifestacji.. W trakcie przemarszu doszło do symbolicznej mszy świętej, którą odprawił Szymon Niemiec, aktywista LGBT i biskupa Wolnego Kościoła Reformowanego. Według przedstawicieli Kościoła, miarka tolerancji względem wydarzenia się skończyła, o czym episkopat napisał w specjalnym oświadczeniu.

- W związku z wydarzeniami, które miały miejsce 8 czerwca w Warszawie trzeba podkreślić, że z wielkim niepokojem dowiadujemy się o kolejnych faktach i miejscach, w których dochodzi do obrażania Boga i ludzi wierzących. Wydarzenia te mają znamiona bluźnierstwa. Katechizm Kościoła Katolickiego jasno o tym mówi: „Bluźnierstwo sprzeciwia się bezpośrednio drugiemu przykazaniu. Polega ono na wypowiadaniu przeciw Bogu (...) słów nienawiści, wyrzutów, wyzwań, na mówieniu źle o Bogu, na braku szacunku względem Niego w słowach, na nadużywaniu imienia Bożego” (nr 2148) - napisali duchowni w piśmie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Parada równości "bluźnierstwem przeciw Bogu"?

O ile samo pismo poniekąd odnosi się do "Mszy środowisk LGBT" o tyle z charakteru pisma można wyczuć, że chodzi o wszelkie aktywności związane z paradą w Warszawie. Według przedstawicieli Kościoła, jest ona zupełnie "nietolerancyjna".

- Tak więc istotą grzechu bluźnierstwa jest nienawiść skierowana przeciw Panu Bogu i temu co święte. Narzędziami w tej walce z Bogiem jest wyśmiewanie prawd wiary jak również naigrawanie się z symboli oraz praktyk religijnych i wykorzystywanie ich do prowokacji. W społeczeństwie, w którym jest szacunek dla każdego, nie może być przyzwolenia na obrażanie Boga i ludzi wierzących. Jeśli tak ma wyglądać tolerancja, to przemówienia o tolerancji w takim kontekście nie mają wartości - powiedzieli przedstawiciele kleru.

  1. Największa tajemnica Jana Pawła II! Kim byli prawdziwi rodzice Karola Wojtyły?
  2. Emilia Krakowska trafiła DO SZPITALA! Znamy stan zdrowia uwielbianej przez Polaków aktorki
  3. Przerażające znalezisko w Biedronce. Kobieta zamarła, gdy to zobaczyła
  4. 50-latka myślała, że przechodzi menopauzę. Diagnoza lekarza odebrała jej mowę
  5. Skandal podczas ślubu, ksiądz zaniemówił. "Pierd*lę, nie żenię się" usłyszał cały kościół
  6. Gwałcili 6-latkę na imprezach dla swingersów. Wszystkiemu przyglądali się jej rodzice (18+)

źródło: Onet

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu