Parada Równości jednak się odbędzie w Rzeszowie. Sąd uchylił zakaz prezydenta

Parada Równości jednak się odbędzie w Rzeszowie. Sąd uchylił zakaz prezydenta Źródło: Wikimedia Commons/Silar

Parada Równości w Rzeszowie była poważnie zagrożona. Po zakazie prezydenta miasta, nie wszyscy byli pewni, czy wydarzenie się odbędzie. W końcu sąd podjął decyzję i osoby LGBT będą mogły legalnie manifestować na ulicach Rzeszowa.

Parada Równości w Rzeszowie została odwołana decyzją prezydenta. Powodem było zgłoszenie przez aktywistów powiązanych ze środowiskami narodowymi 29 kontrmanifestacji. Akcja odniosła skutek, bo prezydent Tadeusz Ferenc faktycznie odwołał marsz ze względów bezpieczeństwa.

Parada Równości nie zostanie odwołana, zapadła decyzja sądu

Decyzja o odwołaniu parady poruszyła rzeszowskie środowiska LGBT. Organizatorzy mimo to nie zamierzali się poddać i uparcie twierdzili, że mimo problemów, marsz się odbędzie. Odwołano się do Rzecznika Praw Obywatelskich, który stanął w obronie środowiska LGBT z Rzeszowa.

Sprawa trafiła do sądu, gdzie wydano decyzję o zgodzie na organizacje parady. Stwierdzono, że prezydent źle ocenił zagrożenia wynikające z organizacji marszu w Rzeszowie.

- W demokratycznym państwie prawo wolności należy do podstawowych wartości. Jej podstawowym atrybutem jest swoboda publicznego wyrażania poglądów. Stwarza ona obywatelom możliwość uczestniczenia w życiu publicznym […] Organizowanie pokojowych zgromadzeń i uczestniczenie w nich zaliczane jest do wolności konstytucyjnych w polskim porządku prawnym [...] Państwo ma obowiązek zapewnienia możliwości realizacji tej wolności i wynikających z niej praw - można wyczytać w orzeczeniu sądu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kontrowersje związane z prezydentem, który zabronił parady równości

Parada Równości w Rzeszowie miała się odbyć po raz drugi w historii. Kontrowersje wywołała nie tylko decyzja o odwołaniu, ale i pochodzenie polityczne Tadeusza Ferenca. 79-latek był politykiem SLD i jak zaznaczały lokalne środowisko LGBT - pierwszym w historii tej partii, który zabronił organizacji parady równości. Co ciekawe, również sami politycy formacji byli zaskoczeni decyzją Ferenca i zapowiedzieli, że będą starali się przekonać partyjnego kolegę do zmiany decyzji.

Według prasy prezydent Rzeszowa zakazał manifestacji w obawie przed zamieszkami. Dla przypomnienia - zakazał nie tylko parady równości, ale i 29 kontrmanifestacji środowisk narodowych. Od decyzji odwołali się także narodowcy - ostatecznie sąd uchylił decyzję w sprawie 3 kontrmanifestacji. Wygląda na to, że 22 czerwca w Rzeszowie odbędą się aż cztery marsze.

  1. Największa tajemnica Jana Pawła II! Kim byli prawdziwi rodzice Karola Wojtyły?
  2. Emilia Krakowska trafiła DO SZPITALA! Znamy stan zdrowia uwielbianej przez Polaków aktorki
  3. Tragiczna wiadomość. Nie żyje twórca uwielbianego przez Polaków serialu Polsatu
  4. Beata Tyszkiewicz ma problemy z sercem. Spisała testament, zgromadziła astronomiczne oszczędności
  5. Dramatyczne wieści o uwielbianej bohaterce "Barw Szczęścia". Przerażająca choroba rujnuje jej życie
  6. TVP przekazuje alert RCB dla kilku województw. Zaleca nie wychodzić z domu i zabezpieczyć dobytek

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu