Nie będzie parady równości w Rzeszowie. Prezydent wydał zakaz na wniosek PiS

Nie będzie parady równości w Rzeszowie. Prezydent wydał zakaz na wniosek PiS Źródło: Wikipedia/Vistula

Parada równości jest corocznym wydarzeniem środowisk LGBT, które ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na postulaty osób nieheteronormatywnych. Jest to wydarzenie miejskie i z roku na rok coraz więcej polskich miast organizuje tego typu manifestację. Zaplanowana w Rzeszowie parada równości najprawdopodobniej się nie odbędzie.

Parada równości jest  manifestacją środowisk LGBT, która ma na celu zwiększenie widoczności osób homoseksualnych w społeczeństwie. Ma zwrócić uwagę na ich postulaty i pokazać jak dużo jest w Polsce osób nieheteronormatywnych. Tęczowe marsze są także wielkim świętem różnorodności i inności. Odbywają się w różnych polskich miastach. Wygląda na to, że Rzeszów nie będzie miał swojej parady. 

Parada równości zakazana w Rzeszowie

Parada równości niedawno odbyła się w Gdańsku, a w ten weekend przejdzie ulicami Warszawy. Jest to bardzo ważne wydarzenie dla polskich środowisk LGBT

Tęczowe manifestacje są przemarszem osób homoseksualnych i ich sympatyków ulicami danego miasta. Wśród imprezowej, radosnej atmosfery głoszone są hasła, które mają na celu poprawienie warunków życia dla osób o innej niż dominująca orientacja seksualna. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Również Rzeszów miał włączyć się w tę manifestację świętującą różnorodność, jednak wygląda na to, że to się nie wydarzy. Rzeszowska parada równości została bowiem zakazana.

Radni PiS nie chcą parady w swoim mieście

Decyzja o zakazaniu marszu równości w Rzeszowie została podjęta w związku ze sprzeciwem radnych Prawa i Sprawiedliwości. Lokalni przedstawiciele tej partii złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w celu przedyskutowania tej sprawy. Według nich, parada będzie promować homoseksualizm i zażądali, żeby prezydent zakazał tego wydarzenia.

Prezydent miasta, Tadeusz Ferenc, ugiął się pod naciskami radnych. Jako powód podał troskę o bezpieczeństwo mieszkańców Rzeszowa. Podobno zgłoszonych mu zostało 29 kontrdemonstracji. Prezydent twierdzi, że ta sytuacja mogłaby spowodować wystąpienie zdarzeń niepożądanych, które zagrażałyby ludziom. 

Marsz równości miał się odbyć 22 czerwca jako impreza przygotowywana przez wiele miesięcy. Środowiska LGBT są rozczarowane i oburzone taką decyzją prezydenta miasta. Przyznają jednak, że od pewnego czasu dostawały sygnały świadczące o tym, że sprawa może zostać załatwiona w ten sposób. Gorzko komentują, że Tadeusz Ferenc jest pierwszym prezydentem miasta z ramienia Sojuszy Lewicy Demokratycznej, który zakazuje parady równości. Organizatorzy zapewniają, że manifestacja ta ma mieć charakter pokojowy. Chcą wejść na drogę prawną, jeżeli chodzi o ten zakaz i są w kontakcie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Adamem Bodnarem. 

ZOBACZ TAKŻE

  1. Wielka tragedia dotknęła Danutę Wałęsę. Kobieta dopiero niedawno postanowiła o tym powiedzieć. To straszne! Reakcja Lecha jest oburzająca!
  2. Nie uwierzycie jak Iwona Pavlovic wyglądała jako nastolatka! Była PIĘKNA! Te zdjęcia zwalają z nóg!
  3. Wiadomości z ostatniej chwili: polska policja podnosi alarm. Morderca na wolności, uważajcie na siebie jest NIEBEZPIECZNY
  4. Załamanie nerwowe niewyobrażalnie zmieniło Rynkowskiego. Teraz legenda polskiej muzyki cierpi
  5. 2 lata temu Polka przestała myć zęby. Efekt? Dziś mówi o nim cały świat
  6. TVP: podczas pogrzebu z trumny dochodziły dźwięki. Żałobnicy przerażeni, interweniował lekarz

Źródło: Onet

 

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu