Para gejów z Polski mogła wziąć ślub dzięki... polskiej prawicy

Para gejów z Polski mogła wziąć ślub dzięki... polskiej prawicy Źródło:

Para gejów z Polski postanowiła wziąć ślub za granicą, ale nie miała odpowiednich dokumentów. Portugalski urząd zgodził się jednak, by zawarli związek małżeński na Maderze. Wszystko dlatego, że urzędnicy zapoznali się z falą agresywnych komentarzy prawicowców skierowanych przeciwko parze w polskim internecie. 

– Pary heteroseksualne wybierają sobie kościół, salę weselną... Też nie chcieliśmy, żeby to było jakieś przypadkowe miejsce. Skoro w Polsce nie możemy, zdecydowaliśmy się na Portugalię. Jeździmy tam na wakacje - powiedział Jakub "Gazecie Wyborczej".

Polskie ustawodawstwo nie dopuszcza zawierania związków partnerskich, ani małżeńskich przez pary jednopłciowe. Dlatego część homoseksualistów decyduje się na zawarcie takiego związku korzystając z prawa zagranicznego. Problem par jednopłciowych polega na tym, że polskie urzędy stanu cywilnego nie chcą wydawać osobom homoseksualnym chcących zawrzeć związek za granicą niezbędnych dokumentów potwierdzających prawną zdolność do zawarcia małżeństwa.

Portugalczycy początkowo nie zgodzili się na zawarcie ślubu przez parę homoseksualistów na Maderze, ponieważ Polacy nie mieli wymaganych dokumentów. Jednakże, wtedy mężczyźni pokazali im falę agresywnych komentarzy, jaka zalała ich w Polsce. W drodze wyjątku urzędnicy zgodzili się na udzielenie ślubu. Gdyby nie ataki w internecie, oficjalnie nie byłoby to możliwe.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News