Podczas konferencji dotyczącej ekonomii, która odbyła się w kongregacji do spraw instytutów życia konsekrowanego w Watykanie, papież Franciszek skrytykował życie hierarchów Kościoła w przepychu. Jak stwierdził Franciszek, pławienie się w luksusie duchownych działa na szkodę Kościołowi.

Zdaniem głowy Kościoła katolickiego, duchowni, którzy składają śluby, a potem łamią deklaracje, które podczas nich złożyli, są jednym z powodów upadku Kościoła. Obraz opływających w bogactwa kapłanów ma też zniechęcać wiernych do działania we wspólnocie wiary.

 – Hipokryzja osób konsekrowanych, które żyją jak bogacze, rani sumienia wiernych i przynosi szkody Kościołowi – oświadczył papież.

Papież zwrócił uwagę także na to, że wina nie leży tylko po stronie duchownych. Jak bowiem zaznaczył, deklarowanie podczas ślubów kapłańskich, że nie posiada się niczego, nic nie znaczy, jeśli Kościół pozwala na bogacenie się. Franciszek ostrzegł przed pokusami jakie czyhają na kapłanów. Jako jedną z nich określił fundacje świeckie, które są poza kontrolą władz Kościoła, a które skupiają się na wspieraniu finansowym kapłanów.

 – Niech Bóg uwolni nas od ducha funkcjonalności i uchroni przed popadnięciem w pułapkę chciwości. Zakonni ekonomowie powinni być roztropni jak węże i nieskazitelni jak gołębie – nawoływał papież na konferencji.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


pt

...

Zobacz również