Papież Franciszek, który wielokrotnie zadziwiał opinię publiczną, robi to po raz kolejny. Tym razem podczas zbliżającej się pielgrzymki w Boliwii zażyczył sobie liście koki do żucia, które zawierają kokainę.

Jak przekonują osoby z otoczenia papieża, poprosił on o liście koki do żucia by sprawić przyjemność Boliwijczykom, którzy spożywanie tej rośliny uznają za kulturowe dziedzictwo.

Liście koki zawierają 1,5% kokainy i są bardzo popularne wśród mieszkańców Boliwii, którzy uważają, że ma ona właściwości lecznicze i dobroczynne. Od wieków jest używana m.in. do radzenia sobie z tzw. chorobą wysokościową, z którą borykają się mieszkańcy Boliwii leżącej w wysokich górach.

Niektórzy sugerują, że prośba papieża nie jest związana jedynie z chęcią zrobienia przyjemności Boliwijczykom. Media przypominają, że Franciszek w młodości przeszedł operację usunięcia jednego płuca i być może ma nadzieję, że żucie liści koki ułatwi mu funkcjonowanie przez kilka dni w kraju gdzie m.in. stolica znajduje się na wysokości ponad 3,6 tys. metrów nad poziomem morza co dla obcokrajowców wiąże się często z utrudnionym oddychaniem.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh

ŹRÓDŁOnewsweek.pl

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.