Papież Franciszek od samego początku wywoływał spore kontrowersje swoimi decyzjami. Ostatnio głośno o nim zrobiło się w związku z wypowiedziami dotyczącymi pedofilii. Teraz Franciszek oficjalnie rozpoczął wojnę – zwołał szczyt dotyczący tego drażliwego tematu. 

Papież Franciszek jest postacią, która od samego początku wywołuje spore kontrowersje. Zaraz po objęciu najwyższego stanowiska w Kościele katolickim zaczął wypowiadać się na trudne tematy w sposób, który wywoływał dyskusje i powszechne poruszenie, zarówno wśród wiernych, jak i księży. Niedawno głośno zrobiło się o jego wypowiedziach dotyczących pedofilii, a teraz oficjalnie ogłosił, że zwołuje szczyt. Ma on dotyczyć własnie tego poważnego problemu.

Papież Franciszek ostro wypowiada się na temat pedofilii

Papież Franciszek od dawna ostro wypowiadał się na temat pedofilii obecnej w Kościele katolickim. Głośno krytykował wszelkie przejawy tego problemu, zapowiadał walkę z nim i brak akceptacji na podobne przypadki i incydenty. Jak się okazuje, nie były to jedynie puste słowa.

Pomimo tego, że często mówi się, iż pontyfikat Franciszka zawiera wiele słów, a zdecydowanie mniej działań, okazuje się, że głowa Kościoła jest rzeczywiście żywo przejęta kolejnymi skandalami pedofilskimi. Potwierdza to również list przez niego wystosowany w którym otwarcie przyznaje, że do tak haniebnych błędów w Kościele katolickim dochodziło, reakcje były za słabe, lecz należy to zmieniać oraz intensywnie z tym walczyć.

– Ze wstydem i skruchą, jako wspólnota kościelna, przyznajemy, że nie potrafiliśmy być tam, gdzie powinniśmy być, że nie działaliśmy w porę, rozpoznając rozmiary i powagę szkody spowodowanej w tak wielu ludzkich istnieniach. Zlekceważyliśmy i opuściliśmy maluczkich – pisał papież Franciszek.

Głowa kościoła swój list zakończyła bardzo wymownym zwrotem.

– Niech Duch Święty da nam łaskę nawrócenia i namaszczenia wewnętrznego, abyśmy w obliczu tego przestępstwa nadużyć mogli wyrazić naszą skruchę i naszą stanowczość, by odważnie z nimi walczyć.

Niemcy przygotowali raport dotyczący pedofilii wśród księży

Jak podaje niemiecki „Spiegel”, na zlecenie Konferencji Episkopatu Niemiec stworzony został raport dotyczący molestowania małoletnich przez katolickich duchownych. Można przeczytać w nim, że co najmniej 1670 duchownych w tym kraju dopuściło się tego czynu na przestrzeni lat 1946 – 2014. Źródło podaje, że materiały są „ściśle poufne”, a przestawione mają zostać już 25. września przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu, kardynała Reinharda Marxa. Większość przypadków molestowania dotyczyć miała niepełnoletnich chłopców z których ponad połowa nie miała więcej niż 13 lat. Przeczytać można, że w co szóstym przypadku odnotowano „różne formy gwałtu”. Niepokoi również to, że trzy czwarte ofiar miało również pozostawać „w relacji kościelnej, bądź duszpasterskiej” ze swoimi oprawcami. Raport kończy niezbyt pocieszające stwierdzenie mówiące, że nie można zakładać, iż „seksualne molestowanie małoletnich przez duchownych Kościoła katolickiego to kwestia zamknięta w przeszłości i przezwyciężona”.

Papież Franciszek robi pierwszy krok w wojnie z pedofilią

W końcu doczekaliśmy się chwili, kiedy papież zrobił pierwszy, poważny krok w sprawie walki z pedofilią. Franciszek oficjalnie potwierdził zwołanie na luty przyszłego roku szczytu w którym udział wziąć mają przewodniczący episkopatów z całego świata, a tematem przewodnim ma być oczywiście pedofilia. Oficjalną informację podał Watykan – spotkanie ma trwać od 21. do 24. lutego 2019 roku, a taki termin ustalono po rozmowach głowy kościoła z Radą Kardynałów.

Szczyt ten jest odpowiedzią na ostatnie, niesamowicie liczne doniesienia o przestępstwach seksualnych, których dopuścili się duchowni oraz liczne doniesienia o przypadkach tuszowania takich sytuacji przez struktury kościoła. Jedną z takich spraw było oskarżenie byłego metropolity Waszyngtonu kardynała Theodora Edgara McCarricka, który zrzekł się godności kardynalskiej. Właśnie wtedy słychać było wiele głosów sugerujących, że o poczynaniach kardynała, struktury Kościoła wiedziały dużo wcześniej.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. UE uruchomi art. 7 wobec Węgier
  2. Jaka to melodia bez Janowskiego upada. Pasmo wpadek i masowe odejścia widzów
  3. Niesamowita zmiana pogody w Afryce. Żyrafy biegają po śniegu

10 cytatów z piosenek Kory, które roztopią najtwardsze serca


14 puszystych gwiazd, które budzą powszechny zachwyt [ZDJĘCIA]