Czy papież Franciszek zobaczył film Sekielskiego? Powstała wersja specjalnie dla niego

Czy papież Franciszek zobaczył film Sekielskiego? Powstała wersja specjalnie dla niego Źródło: flickr/JosefSimons

Papież Franciszek jako pierwszy w historii tak gwałtownie zareagował na problem pedofilii w Kościele. Jego poprzednik Jan Paweł II także potępiał nadużycia, ale robił to sporadycznie, a teraz nawet oskarża się go o tuszowanie skandali z udziałem duchownych. Nic dziwnego, że Sekielski chce, aby głowa Kościoła zabrała głos w tej sprawie. Z opinią papieża wszyscy się liczą.

Papież Franciszek od początku swojego pontyfikatu potępia przypadki nadużyć seksualnych w Kościele. Wcześniej żaden z hierarchów nie zajął tak zdecydowanego stanowiska w tej sprawie. Choć zdarzało się usłyszeć o niegodziwości tej zbrodni, dopiero obecny papież powiedział, że księża wykorzystujący seksualnie dzieci powinni zostać usunięci ze stanowiska. Wiadomo, że Franciszek sprzeciwia się wielu patologiom występującym w środowisku katolickim, czym zyskał sympatię także niewierzących. 

Twórcy reportażu "Tylko nie mów nikomu" od początku zależało, aby głowa Kościoła dowiedziała się o postępowaniu polskich duchownych. W reportażu widać cierpienie ofiar, bezkarność oprawców, zakłamanie i bezwzględność zwierzchników. Reżyser ma nadzieję, że papież zainterweniuje i ustawi duchownych do pionu. Liczy na to, że arcybiskupi przestraszą się skandalu na skalę światową i zmienią swoje postępowanie. Jak zatem Sekielski postanowił dotrzeć do samego ojca Franciszka?

Papież Franciszek aktywnie walczy z pedofilami i współczuje ofiarom

Nie jest tajemnicą, że papież jest obeznany z technologicznymi dobrodziejstwami XXI wieku - ma nawet swój profil na Twitterze! Dlatego reżyser uznał, że najłatwiej będzie zamieścić na tej platformie film. Wcześniej przygotował go jednak odpowiednio specjalnie dla papieża. Sekielski chciał, by mógł zrozumieć każde słowo. Stąd też w sieci pojawiło się nagranie z hiszpańskimi napisami. Do tej pory istniała tylko wersja polska i anglojęzyczna. Powszechnie wiadomo, że Ojciec Święty pochodzi z Argentyny, więc hiszpańskim włada doskonale. Napisy w tym języku pozwalają także na dotarcie do katolików zamieszkujących tereny Ameryki Południowej i Środkowej.

Twórca reportażu zamieścił więc zmodyfikowany film i w poście oznaczył profil papieża. Obawiał się tylko tego, że ktoś z jego środowiska ukryje przed nim reportaż. Tak się jednak nie stało, gdyż, jak poinformował nuncjusz apostolski w Warszawie, Salvatore Penacchio, papież zdążył już się zapoznać z treścią filmu. Kazał przekazać wyrazy bliskości i solidarności z ofiarami, które w dzieciństwie padły ofiarą wykorzystania seksualnego przez księży. 

Konferencja Episkopatu Polski powinna wymyślić rozwiązania, które zniwelują zjawisko pedofilii

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Ponadto już jutro rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski, na które z Watykanu przybędzie arcybiskup Charles Scicluna, określany w środowisku mianem tropiciela duchownych-pedofilów. Swoją wizytę zapowiedział na 13 czerwca. Jako osoba znajdująca się blisko zwierzchnika Kościoła, z pewnością poinformuje go o tym, co usłyszy w Polsce. Sekielski nie chce jednak czekać tak długo i woli mieć pewność, że papież osobiście zapoznał się z dokumentem. 

Twórca reportażu robi wszystko, aby sprawa pedofilii wciąż pozostała głośna. Uważa, że tym razem muszą zostać podjęte konkretne kroki zarówno ze strony państwa, jak i strony Kościoła. Same deklaracje to za mało, aby naprawić obecny status quo.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. ”Taniec z Gwiazdami” powróci! Iwona Pavlović zdradziła swoje typy do nowej edycji
  2. Małgorzata Kożuchowska jest w drugiej ciąży? Fani nie mają wątpliwości [FOTO]
  3. Dantejskie sceny w Lidlu. Ludzie oszaleli, zdjęcie ze sklepu wprawi was w osłupienie
  4. Jackowski twierdzi, że Polska będzie musiała spłacać ogromne pieniądze. Jeśli ta wizja się spełni, to oznacza tragedię
  5. Tragedia po koncercie popularnego zespołu disco polo. Była nieprzytomna, nie oddychała
  6. To już oficjalne: pensja minimalna pójdzie w górę. Spora podwyżka dla miliona Polaków, wiemy od kiedy

Źródło: Msn

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News