Papież Franciszek nie ma problemu jak polski episkopat. Księża pedofile wyrzuceni na bruk

Papież Franciszek nie ma problemu jak polski episkopat. Księża pedofile wyrzuceni na bruk

Papież Franciszek chce oczyścić Kościół w Chile z księży skazanych za pedofilię. Właśnie przyjął rezygnację dwóch biskupów. Chce podjąć dalsze kroki w celu reformy duchowieństwa. Czy planuje zmiany na najwyższych szczeblach także w Europie?

Papież Franciszek chciałby zreformować Kościół i przede wszystkim oczyścić go z duchownych skazanych za pedofilię. Ten trudny moment dla katolików staje się jednym z najważniejszych tematów na świecie. W Irlandii, wierni masowo przestali chodzić do świątyń, gdy okazało się, jak wielką skalę przybrał problem pedofilii w kraju. Dwóch chilijskich biskupów złożyło właśnie rezygnację, głowa Watykanu przyjęła je.

Papież Franciszek chce się uporać z problemem pedofilii w Kościele. Co się stanie z chilijskimi biskupami?

Biskupi Carlos Pellegrin z Chillan oraz Cristian Contreras złożyli rezygnacje. Papież je przyjął, jednak jego żądania usunięcia wszystkich 34 biskupów jeszcze nie zostały spełnione. Trzy miesiące temu podczas konferencji zarzucił duchownym, że to przez nich problem pedofilii w Kościele przybrał aż taki obrót. Fernando Karadima zapoczątkował serię dymisji w chilijskim Kościele. Gdy na jaw wyszły jego seksualne skandale, Watykan postanowił się przyjrzeć bliżej temu, co dzieje się w Kościele w Południowej Ameryce. Natychmiast w sprawę zaangażowały się media na całym świecie, a presja, której został poddany Papież Franciszek doprowadziła do radykalnych kroków. Sprawie cały czas przyglądają się zarówno funkcjonariusze prawa świeckiego, jak i kościelnego. Odwołanie biskupów przez papieża jest nieodwołalne.

Pedofilia w polskim Kościele

W Polsce episkopat nie zdecydował się na tak diametralne kroki. Temat polskich księży pedofilów wciąż jest jednym z najtrudniejszych dla polskich biskupów. Przenoszeni z parafii na parafię, ukrywani i wspierani przez Kościół w zatajaniu prawdy, zwyrodnialcy wciąż mają więcej praw niż ich ofiary. Za sprawą wielu śledztw dziennikarskich opinia publiczna może przyglądać się kolejnym bestialskim przypadkom, które stawiają Kościół w złym świetle. O problemie zaczęto mówić niedawno. Wszystko za sprawą kilku wypadków, a także za sprawą wyboru Franciszka na głowę Kościoła. Nieco mniej konserwatywny od poprzednich, papież zaczął otwarcie mówić o problemie zarówno łamania celibatu, jak i wykorzystywania dzieci przez księży. Do liberalnego sposobu działania duchownego polscy księża podchodzą z umiarkowanym entuzjazmem. W ich ocenie, ten nie powinien tak otwarcie mówić o problemach Kościoła.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ W Polsce, ostatnie emocje związane z rozwiązłością księży pojawiły się za sprawą premiery filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego. Reżyser, w bezpardonowym scenariuszu opisał kilka przypadków z realnego życia i przeniósł je na obraz. Fani kina zapowiedzieli masowe oglądanie filmu, a opinia publiczna aż zawrzała na myśl o tym, z jaką popularnością spotkał się tytuł. Dodatkowo kontrowersje podsyca ocenzurowanie występu Smarzowskiego w TVP Kultura oraz walka Jacka Kurskiego o dobre imię duchownych. Papież Franciszek zapowiedział podjęcie dalszych kroku, mających na celu usunięcie biskupów z chilijskiego Kościoła. Tamtejsze media i wierni przyznają: to dobry krok w stronę odbudowy zaufania do księży.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Wiadomości TVP chamsko zapowiedziały Kler. Przeszli samych siebie
  2. Ksiądz ekspert TVP oszalał? "Film Kler dziełem kolumny SZATANA!"
  3. Okropne! Zakonnica wybierała najbardziej posłuszne dzieci dla księży pedofilów
Następny artykuł