Kim jest najlepszy specjalista na świecie do walki z pedofilią? Franciszek zlecił mu zrobić porządek w polskim Kościele

Kim jest najlepszy specjalista na świecie do walki z pedofilią? Franciszek zlecił mu zrobić porządek w polskim Kościele Źródło: youtube/SecretariatCOMECE

Papież Franciszek wysyła do Polski swojego zaufanego człowieka. Maltański duchowny Charles Scicluna ma pomóc w uporaniu się z problemem pedofilii w polskim Kościele. Teraz już wiadomo, kim jest światowej sławy specjalista do walki z pedofilią w Kościele.

Papież Franciszek znany jest ze swojej walki z grzechami Kościoła. Nie bagatelizuje problemów; wielokrotnie przepraszał też ofiary pedofilii. W jego przypadku słowa to nie wszystko - papież stawia też na czyny. W walce z kościelną pedofilią jego zaufanym człowiekiem jest abp Charles Scicluna, który ma zająć się problemami w polskim Kościele. 

Papież Franciszek sprawdzi polski Kościół

Choć episkopat informuje, że decyzja Stolicy Apostolskiej o wysłaniu abpa Scicluny do Polski zapadła już w zeszłym roku, trudno uznać za przypadek, iż potwierdzono ją po premierze głośnego dokumentu "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich. Produkcja pokazuje działania księży-pedofilów i opieszałość hierarchów. Oddelegowany do Polski emisariusz ma w walce z tymi problemami duże doświadczenie. To właśnie Charles Scicluna sporządził dla Watykanu raport o pedofilii w Kościele w Chile.

Arcybiskup Charles Scicluna jest maltańskim duchownym urodzonym w 1959 roku w Kanadzie. W Watykanie od początku zajmował się sprawami wykorzystywania nieletnich przez duchownych. Jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II Scicluna został promotorem sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary. Obecnie pełni funkcję sekretarza pomocniczego tej części Kurii Rzymskiej.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Emisariusz papieża - bezwzględna walka z pedofilią

Ostatnią ważną misją abpa Charlesa Scicluny było sporządzenie raportu o sytuacji w chilijskim Kościele. Efektem wizytacji watykańskiego emisariusza w Ameryce Południowej była dymisja wszystkich 34 chilijskich biskupów. Papież przyjął kilka z nich. Scicluna otwarcie mówi, że w Kościele nikt nie stoi ponad prawem, a biskupi są na służbie ludzi, więc ich złe działania muszą być zgłaszane. Papież Franciszek opublikował niedawno nowe procedury, które obligują każdego przedstawiciela Kościoła do zgłaszania każdego przypadku molestowania seksualnego. Nowe przepisy mają wejść w życie od czerwca. Dokument jest z pewnością także sukcesem Scicluny.

– Wierzę, że na najbliższym spotkaniu powołane zostaną specjalne jednostki, watykańskie task forces, które przeprowadzą audyt w diecezjach i pomogą episkopatom realizować wytyczne do walki z pedofilią - mówił arcybiskup w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym". Wydaje się, że przybycie maltańskiego duchownego może być przełomem w sprawie pedofilskich skandali. Być może takiego człowieka z zewnątrz, jakim jest Charles Scicluna, brakowało do tej pory, by polski Kościół mógł skutecznie walczyć ze swoimi problemami.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co studiowała Beata Szydło? Stawiamy miliony, że nie zgadniecie! Ta informacja zwali was z nóg!
  2. Polak pobił 80-letnią mamę. Powód, dla którego to zrobił, doprowadza do płaczu
  3. Nie żyje jedna z głównych bohaterek serialu "Przyjaciółki". Wstrząsająca, nagła śmierć
  4. Afera z ojcostwem księcia Harry'ego w tle. Media podały fałszywą informację
  5. Wiadomo już, jak skończy się "M jak miłość". Dla wielu widzów będzie to ciężkim szokiem
  6. Jak mieszka Agata Duda z mężem? Widok nieziemskich luksusów wbija w ziemię (Zdjęcia)

Źródło: Na Temat

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News