Papież Franciszek zdecydował się na poważny, odważny krok, co nie spodobało się środowiskom prawicom. Wszyscy zgodnie grzmią: „Papież oszalał!” Oni nie mają wątpliwości, że to prawda, jednak czy aby na pewno słusznie?

Papież Franciszek zdecydował się na zaakceptowanie zmian w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Wczoraj udostępniono wiernym nową treść punktu 2267, dotyczącego między innymi kary śmierci. Poprzednio Kościół Katolicki zakładał, że kara śmierci może być dopuszczalna w niektórych przypadkach.

– Jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem – argumentowano w Katechizmie.

Teraz jednak, za zgodą papieża Franciszka, punkt ten uległ drastyczniej zmianie. Kara śmierci, podobnie jak aborcja i eutanazja, nie jest w żadnym przypadku popierana przez Kościół i według wiary nie powinna być akceptowana.

Choć dla wielu wydaje się to logiczny krok ze strony papieża, zważając na obecną walkę Kościoła w obronie życia ludzkiego, to według innych Franciszek zachował się jak szaleniec. Co dziwne, taki pogląd głoszą głównie środowiska prawicowe, którym tak bliskie jest chrześcijaństwo i tradycja.

Co robi papież Franciszek?! Prawica przerażona jego decyzją

Ciężko określić dlaczego prawicowe media tak bardzo oburzyły się decyzją papieża Franciszka.

– Papież chce poprawiać Katechizm zredagowany przez Jana Pawła II. Zaproponowana zmiana, pozornie drobna, oznaczałaby jednak zmianę nauczania Kościoła w fundamentalnej kwestii moralnej (kara śmierci). Na ile znam naukę Kościoła to papież nie może jej zmienić – czytamy na Twitterze polityka Krzysztofa Bosaka.

Jak się jednak okazuje, przeredagowanie punktu w KKK leży w zakresie obowiązków papieża. Co jeszcze nie zgadza się we wpisie Bosaka to to, że papież Jan Paweł II również dążył do zniesienia poparcia dla kary śmierci. Z tego właśnie powodu apelował, żeby w jubileuszowym roku 2000 nie wykonywać tego rodzaju kary. Podobne podejście do tego ciężkiego tematu miał Benedykt XVI.

PRZECZYTAJ: Najbliższa kobieta prezesa partii trafi do więzienia! Co na to wyborcy?

PRZECZYTAJ: Beata Tyszkiewicz już nie wróci. Smutne informacje

PRZECZYTAJ: Lincz na gwieździe TVN. Zasłużył na takie traktowanie?

Papież franciszek
fot. wikimedia.org
cuda
Wikimedia Commons/Zebra48bo
Papież Franciszek
Fot. YouTube/Focus Features

Gdzie pracował młody Bergoglio? Szokujące! 10 nieznanych faktów o papieżu Franciszku

Pogięło ich! Polscy duchowni osiągnęli szczyt szaleństwa

Zobacz również