Papież Franciszek stanowczo o likwidacji celibatu. "To dar dla Kościoła"

Papież Franciszek stanowczo o likwidacji celibatu. "To dar dla Kościoła"

Papież Franciszek był gościem specjalnym odbywających się w Panamie Światowych Dni Młodzieży. Głowa Kościoła katolickiego zabrała głos w wielu istotnych tematach. Padła też istotna deklaracja w sprawie celibatu duchownych.

Papież Franciszek świętował wespół z przybyłymi do Panamy młodymi z całego świata. Chwile radości w ramach ŚDM przeplatały się z poważną refleksją na temat Kościoła i wyzwań, przed jakimi stoi dziś wspólnota chrześcijan.

Celibat do likwidacji? Papież Franciszek przedstawił konkretne stanowisko

Na najważniejsze tematy przyszło papieżowi odpowiadać przed dziennikarzami. "Gość Niedzielny" pisze dziś, że już na pokładzie samolotu z Panamy do Rzymu ojciec święty został zapytany o możliwość zniesienia celibatu księży. Nie brakuje bowiem głosów za łączeniem małżeństw i aktywności seksualnej z sakramentem kapłaństwa. Papież Franciszek przyznał, że osobiście nie czuje się na siłach, by w imieniu kościoła podjąć taką decyzję. - Nie czuję, bym mógł stanąć w obliczu Boga, by podjąć taką decyzję - wyjaśnił Franciszek. Zaznaczmy, że w kościołach protestanckich, starokatolickich, czy katolickich kościołach wschodnich dopuszczalne jest święcenie żonatych mężczyzn. We wspólnocie katolickiej praktykuje się jednak istniejący od wieków celibat, który sprowadza się do bezżeństwa i braku aktywności seksualnej. Wyrazisty głos Stolicy Apostolskiej w sprawie celibatu przedstawiał w przeszłości papież Jan Paweł II. W książce "Wstańcie, chodźcie" papież Polak pisał o Chrystusie miłującym Kościół i poświęcającym dla niego całe swoje ciało. - Wybierając celibat, kapłan obiera jako własną tę dziewiczą miłość Chrystusa do Kościoła, czerpiąc z niej moc nadprzyrodzonej płodności - głosił Jan Paweł II. Przekaz jego następcy wybrzmiewa jak utwierdzenie dotychczasowej praktyki celibatu. - Nie zgadzam się z tym, aby celibat uczynić opcjonalnym - dodał papież Franciszek sugerując, że w tej kwestii nie należy otwierać nowych wyjątków, a samo bezżeństwo nazywając "darem dla Kościoła". Poza celibatem papież mówił też o zbliżającym się spotkaniu episkopatów ws. problemu pedofilii. Ojciec święty potwierdził, że spotkanie ma służyć temu, by uświadomić sobie skalę dramatu dzieci z całego świata.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ: Papież oczekuje, że biskupi wdrożą sprawnie procedury weryfikujące księży pedofilów. Molestowanie seksualne jest przecież nie tylko przestępstwem, ale naruszeniem opisywanej w artykule zasady celibatu, która przyświeca katolickim duchownym.  1. MAKABRYCZNE odkrycie w Primarku. Znaleziono ludzkie kości
  2. Barbara Kurdej-Szatan poważne chora. Wyniki badań są bardzo złe
  3. Papież Franciszek dowiedział się o tragedii Adamowicza. Jego reakcja wzruszyła cały świat
  4. Papież Franciszek ma bardzo ważną prośbę do Polaków. Wszystko jest w waszych rękach
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu