franciszek
Fot. YouTube/Vatican News
Mikołaj Pilecki - 8 Stycznia 2019

Papież Franciszek nie wytrzymał! Kaczyńskiemu się to nie spodoba

Papież Franciszek odbył niedawno noworoczne spotkanie z ambasadorami akredytowanymi przy Państwie Watykańskim. Najważniejszy katolicki duchowny podczas rozmowy z dyplomatami wyraził swoje lęki związane ze światową polityką i tendencjami, które zyskują coraz bardziej na popularności. Jego słowa nie mogły spodobać się Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Papież Franciszek nie po raz pierwszy zabrał głos w sprawach bieżących europejskiej i światowej polityki. Znany z szokujących dla niektórych opinii duchowny wyraził swoje zaniepokojenie rosnącymi napięciami w stosunkach międzynarodowych. Jako główny powód zagrożenia dla światowego pokoju wskazał rosnące tendencje nacjonalistyczne i populistyczne. Jego zdaniem ponowne zwrócenie się w stronę prostych emocji i agresywnej retoryki przypomina dwudziestolecie międzywojenne, co jednoznacznie jego zdaniem zwiastuje niebezpieczeństwo. - Niektóre z tego typu zachowań nasuwają skojarzenia z okresem międzywojnia, kiedy tendencje populistyczne i nacjonalistyczne przejęły prym w działaniu społeczności międzynarodowej. Tego typu impulsy osłabiają system od lat i prowadzą zarówno do utraty zaufania i politycznej wiarygodności na świecie, jak i marginalizacji najsłabszych - zaznaczyła głowa Kościoła katolickiego.

Papież Franciszek wypowiedział słowa, które nie mogły spodobać się Kaczyńskiemu

Obecny papież z powodu swoich zdecydowanych i niecodziennych jak na duchownego tej rangi poglądów stracił w oczach wielu konserwatywnych polityków, m.in. polskich tradycjonalistów i nacjonalistów. Tym razem musiał narazić się także prezesowi PiS. Franciszek w rozmowie z dyplomatami w Stolicy Apostolskiej stwierdził, iż przedkładanie interesu narodowego i państwowego nad międzynarodowy ład, może doprowadzić do prawdziwej katastrofy. Jego zdaniem to właśnie z powodu populizmu i nacjonalizmu społeczność międzynarodowa nie może dojść do porozumienia w wielu istotnych sprawach, a upartość polityków i niechęć do kompromisów powodować ma utrwalenie się konfliktów i niezgody.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Andrzej DudaAndrzej Duda nie ma już przed nimi tajemnic! Eksperci rozgryźli każdy jego gestCzytaj dalej
Argentyński biskup wypunktował tym samym zapędy rządu Prawa i Sprawiedliwości, który powie wszystko, nawet rozpocznie otwarty konflikt z Unią Europejską, by zdobyć poparcie, nie licząc się z konsekwencjami.

Powodem tarć jest także globalizacja

Jak powiedział papież Franciszek, ogromne zagrożenie dla stabilności niesie ze sobą również prędko postępująca globalizacja, w której wiele osób widzi próbę wymazania ich własnej tożsamości. Odbierana jako dążąca do odebrania poczucia narodowej i kulturowej przynależności globalizacja rodzi niebezpieczne nacjonalizmy i populizmy. - Tam, gdzie globalizacja kojarzona jest z uniformizmem i utratą własnej tożsamości tam krzepnie nacjonalizm - zaznaczył Franciszek. Papież zaapelował także o niezapominanie, ile dobrego światu przynosi przyjaźń i współpraca. Przypomniał przy tym historię zniszczonej wojnami Europy, która nienawiść przekuła w serdeczną przyjaźń, której owocem jest dobrobyt i bezpieczeństwo. Nie obyło się także bez apelu dotyczącego niepokojącej sytuacji na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie oraz problemów z ratyfikacją traktatu likwidacji rakiet atomowych średniego zasięgu. - Europa nie może zapomnieć, ile korzyści przyniosła rosnąca przyjaźń i zbliżenie po drugiej wojnie światowej - powiedział.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Na co zmarła Kora? PRZERAŻAJĄCA choroba zabija 140 000 kobiet rocznie
  2. NIGDY nie zgadniesz, kim jest facet Omeny Mensah! To znany miliarder
  3. Trzęsienie ziemi w Watykanie! Odeszła ważna postać
  4. Jan Paweł II w ostatnich chwilach życia. Szokujące fakty poruszyły Polaków
  5. Rząd PiS okłamał Polaków? Ustawa o przemocy domowej nie została wycofana
Katastrofa smoleńskaSmoleńsk nie przestaje emocjonować Polaków. Prawda o wraku przeraża!Czytaj dalej
źródło: wiadomosci.wp.pl
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News