Papież Franciszek miażdży Kościół i katolików. "To WSTYD!"

Papież Franciszek miażdży Kościół i katolików. "To WSTYD!"

Działania papieża Franciszka znacząco odbiegają od postawy poprzedników. Biskup Rzymu wzbudza kontrowersje swoimi decyzjami, a także mocnymi wypowiedziami. Głowa Kościoła katolickiego w swoim ostatnim liście nie przebiera w słowach, upominając wiernych i nawołując do poprawy zachowania. Papież Franciszek: "To WSTYD!".

Następca Świętego Piotra wygłosił do Ludu Bożego mocny list na temat pedofilii wśród kleru. W swoim wystąpieniu określił te czyny "potwornościami", przy czym zaznaczył, że z powodu działań pojedynczych jednostek cierpi cała wspólnota. Wypowiedziane słowa - rozbrzmiewają mocno w moim sercu, gdy po raz kolejny stwierdzam cierpienie wielu nieletnich z powodu wykorzystywania seksualnego, władzy i sumienia popełnionego przez znaczną liczbę księży i osób konsekrowanych - mówi Franciszek. - Przestępstwo to wywołuje głębokie rany cierpienia i niemocy, przede wszystkim u ofiar, ale także w ich rodzinach i całej wspólnocie, niezależnie od tego, czy są to osoby wierzące, czy też niewierzące. Patrząc w przeszłość, nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód - po czym dodaje - patrząc w przyszłość, nigdy nie będzie dość tego, co się czyni, aby stworzyć kulturę zdolną do zapobiegania takim sytuacjom, nie tylko, aby się nie powtarzały, lecz także nie znajdowały miejsca na ukrywanie.

"Zlekceważyliśmy i opuściliśmy maluczkich"

Papież przyznaje ze wstydem, że jako wspólnota kościelna nie potrafili być w miejscach tragedii ani zareagować w odpowiednim czasie. Być może gdyby reakcja była szybsza, dziś wielu cierpieniom udałoby się zapobiec. - Zlekceważyliśmy i opuściliśmy maluczkich - wyznaje z bólem papież. Franciszek nawołuje, że ból zranionych powinna na siebie przyjąć cała wspólnota Kościoła. Dodaje także, że jest świadomy trudności w przeciwdziałaniu takim wydarzeniom, ale mimo wszystko próbuje.

Papież Franciszek potępia

Biskup Rzymu zaznaczył także, że jest świadom, iż w Kościele katolickim dochodzi do niewłaściwego nadużywania władzy. Wyraził krytykę wobec postawy klerykalizmu zaznaczając, że sprzyja ona pojawianiu się właśnie tych wszystkich sytuacji, które dziś Kościół potępia i stara się zapobiegać. - Konieczne jest, abyśmy jako Kościół mogli rozpoznać i z bólem oraz wstydem potępić te potworności popełnione przez osoby konsekrowane, duchownych, a także przez tych wszystkich, którzy mieli misję czuwania, oraz grzechy innych osób - wyjaśnia Franciszek. Zgadzacie się ze słowami papieża?ZOBACZ TAKŻE:
  1. Krystyna Pawłowicz została poniżona! "Kryśka, znaleźliśmy Twoje tabletki
  2. Zenek Martyniuk otarł się o śmierć! Nieznana, tragiczna historia
  3. Polski ksiądz pluje na sądy. Wiernego raził PARALIZATOREM
       
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News