Przełom w Kościele katolickim. Papież Franciszek triumfuje

Przełom w Kościele katolickim. Papież Franciszek triumfuje

Papież Franciszek doprowadził do podpisania bardzo ważnego dokumentu, który jest przełomowy w relacji z Azją. Chiny, które stosowały represje wobec członków Kościoła katolickiego oraz sami wybrali biskupów bez zgody Watykanu, zdobyły się na dialog.

Papież Franciszek wydelegował wysłanników, którzy w jego imieniu podpisali w Pekinie tymczasowe porozumienie w sprawie nominacji biskupów. Jednak jak podkreśla Biuro Prasowe Watykanu, jest to dopiero początek w celu poprawienia kontaktów z Chinami.

Watykan podpisał umowę z Chinami. Czy Papież Franciszek zatrzymał prześladowania w Azji?

Podczas pontyfikatu Jana Pawła II relacje z Chinami były bardzo napięte. Później, poprawiły się nieco po rozmowach z Benedyktem XVI. Papież Franciszek chciał rozmawiać o Kościele, który w Chinach działał w podziemiu. Szacuje się, że aż połowa biskupów musi ukrywać swoje poglądy, aby nie ulec represjom. Władze  Chin chcą same mianować księży, bez zgody przedstawicieli Watykanu. Antoine Camilleri - przedstawiciel Stolicy Apostolskiej oraz Wang Chao - chiński wiceminister spraw zagranicznych spotkali się w sobotę, by podpisać tymczasowe porozumienie. Jednak jak zauważają władze Kościoła, to dopiero początek zawiązywania relacji. Dodali także, że spotkanie nie miało charakteru politycznego, a duszpasterski.

Kościół w Chinach

W komunistycznych Chinach Kościół boryka się z dramatyczną sytuacją już od kilku dekad. Władze chciały podporządkować duchownych swoim prawom, nie biorąc pod uwagę zdania Watykanu. Szacuje się, że w Chinach wierzących jest około siedmiu milionów katolików. Wspólnoty działają nielegalnie, a władze dbają o to, by ich członkowie nie czuli się bezpiecznie. Stosunki z Watykanem zostały zerwane w 1951 roku, gdy komuniści "wyrzucili" zagranicznych misjonarzy. W 1957 roku władze CHRL utworzyły Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich, które miało zrzeszać wierzących. Bez zwątpienia stowarzyszenie doprowadziło do rozłamu wewnątrz kraju i podzieleniu katolików na "tych z Chin, i tych z Watykanu".DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Krytyka Kościoła

Zdaniem wielu, rozmowa Kościoła z Chinami jest zdradą. Politycy i wierni na całym świecie zauważają, że Watykan nie powinien rozmawiać łagodnie z krajem, który dokonuje represji na swoich obywatelach. Emerytowany biskup Józef Zen zauważa, że porozumienie jest "sprzedażą Kościoła". Pomimo kontrowersji wokół porozumienia, Kościół zauważa potrzebę rozmowy z Chinami i podjęcia środków w celu zneutralizowania napięcia, jakie się pojawiło między nim a wiernymi. Chciałby również zakończyć problem represji. Obecnie Papież Franciszek przebywa na Litwie. Watykan będzie się starał sukcesywnie zbliżać do kolejnych regulacji z Chinami.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Polski biskup nie wytrzymał hipokryzji Kościoła! "Wydałem wojnę przestępcom"
  2. Wreszcie! Polski Kościół musi zapłacić milion złotych ofierze pedofilii
  3. Nawet najbliżsi tego nie wiedzieli! Zapiski Jana Pawła II wielką sensacją
Następny artykuł