Najbliższy człowiek papieża skazany za pedofilię. Polski duchowny: to prześladowanie

Najbliższy człowiek papieża skazany za pedofilię. Polski duchowny: to prześladowanie Źródło: Wikimedia.org/Korea.net

Papież Franciszek wiele razy podkreślał, że Kościół Katolicki powinien rozliczyć się z grzechu pedofilii. Tym większym szokiem jest niedawny wyrok, który skazuje jego bliskiego współpracownika, australijskiego biskupa George'a Pella, właśnie za molestowanie dziecka. Duchowni z trudem podchodzą do opisywanego medialnie zjawiska, czego świadectwem są niedawne słowa arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Papież Franciszek oczekuje od duchownych, że ci w sprawie pedofilii wezmą sprawy w swoje ręce. Ukrywany przez lata problem pedofilii w Kościele ujrzał światło dzienne po szokujących raportach w kościołach w USA i Niemczech. Również w innych krajach ofiary zaczęły śmielej mówić o koszmarach, jakich zaznali za sprawą duchownych.

Papież Franciszek oczekuje rozliczenia kościoła z pedofilii. Polski duchowny twierdzi, że "chrześcijaństwo jest prześladowane"

Szczególnie bolesnym doświadczeniem jest dla papieża wyrok australijskiego sądu w sprawie kardynała George'a Pella. Sąd uznał, że przed ponad 20 laty wykorzystał seksualnie przed mszą nieletniego chłopca. W tym roku skazał go na 6 lat więzienia. Zaznaczył przy tym, że kardynał może ubiegać się o wcześniejsze zwolnienie po 3 latach i 8 miesiącach. Duchowny nie przyznał się do winy. Złożył odwołanie, a sprawa pozostaje w toku. 

Sprawa 77-letniego duchownego elektryzuje dziś światową opinię publiczną. O pedofilii w kościele mówiło się do tej pory niemal wyłącznie przez pryzmat tragedii w małych parafiach i krzywd czynionych przez księży wikariuszy. 

Z takim rozwojem sytuacji nie godzi się w naszym kraju arcybiskup Marek Jędraszewski. Jego zdaniem ostatnie doniesienia medialne służą jedynie oczernieniu kościoła. Dał temu wyraz na wczorajszym Europejskim Kongresie Samorządów w Krakowie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zarzuty o pedofilię łamaniem praw człowieka?

- Czy człowiekowi potrzebna jest wspólnota? Otóż tak. Wielki wysiłek Kościoła katolickiego ma na celu tworzenie wspólnoty. W Europie Zachodniej mamy takie zjawiska jak atomizacja, relatywizm, wychwalenie indywidualizmu - mówił arcybiskup Marek Jędraszewski, wieszcząc przy tym, że przy odcięciu się od chrześcijańskich korzeni Europie grozi zguba. 

Po chwili nawiązał do skazania kardynała Pella. Zamiast mowy o zasłużonej karze publiczność usłyszała, że jest to "łamanie praw człowieka i prześladowanie chrześcijan". 

- Spójrzmy dzisiaj na Australię, gdzie kardynał Pell został skazany. Tam się łamie prawa człowieka. Chrześcijaństwo zawsze było prześladowane - powiedział Bell, nie dostrzegając zupełnie ludzkiego wymiaru zbrodni, do której doszło wiele lat temu.

  1. Znana dziennikarka TVP została zamordowana przez swoją córkę. Ciało poćwiartowała na tysiąc kawałków. Ta zbrodnia wstrząsnęła całą Polską
  2. Julia Wieniawa bez bielizny na pokazie mody! 20-latka wyglądała jak aktorka filmów dla dorosłych
  3. Niesłychanie dramatyczny apel matki do protestujących nauczycieli. Przesadziła?
  4. Pan młody, z twarzy "Harry Potter" nagle zamienił ślub w coś, czego nie da się opisać. Mama mu pomogła
  5. Magda Gessler powróciła do bolesnych wspomnień. Straciła dziecko w 6 miesiącu ciąży
  6. Syn Zenka Martyniuka naprawia błędy. "Dla mojej ukochanej Ewelinki"

źródła: Polsat News, Planeta

Następny artykuł