Papież Franciszek zaskoczył już po raz kolejny. Tym razem wypowiedział się o aborcji oraz stosowaniu antykoncepcji. Jego słowa wywołały falę dyskusji.

Ojciec Święty zapytany był w sprawie wirusa Zika, który zagraża płodom oraz powoduje, że dzieci rodzą się ze zniekształconymi głowami. Przypomnijmy, że jest to bardzo niebezpieczny wirus.

Według papieża w tej sytuacji antykoncepcja ”absolutnym złem” już nie jest.

Aborcja to nie jest „mniejsze zło”. To zbrodnia. To zabić jedno, aby ocalić drugie. Tak samo postępuje mafia. To zbrodnia. To zło absolutne. Jeżeli chodzi o „mniejsze zło”, to wystrzeganie się ciąży stanowi przypadek konfliktu pomiędzy piątym a szóstym przykazaniem. Paweł VI, wielki, w trudnej sytuacji w Afryce zezwolił zakonnicom używać środków antykoncepcyjnych w przypadkach przemocy. Nie można mylić zła, jakim jest samo wystrzeganie się zajścia w ciążę, z aborcją. Aborcja to nie jest problem teologiczny. To problem ludzki. To problem medyczny. Zabija się jedną istotę ludzką, aby – w najlepszym przypadku – ocalić drugą, albo żeby dobrze sobie żyć dalej. To jest sprzeczne z Przysięgą Hipokratesa, jaką muszą składać lekarze. Jest to zło samo w sobie, ale nie jest to – zrazu – zło w znaczeniu religijnym. Nie! To jest zło ludzkie. I oczywiście, ponieważ jest to zło ludzkie – jak każde zabójstwo – jest potępione.Natomiast wystrzeganie się ciąży nie jest złem absolutnym i w niektórych przypadkach, jak w przypadku, o którym wspomniałem mówiąc o Błogosławionym Pawle VI, było jasne. Dodatkowo, chciałbym zaapelować do lekarzy, aby uczynili wszystko, by znaleźć szczepionki przeciwko tym dwóm rodzajom komarów, roznoszącym chorobę. Nad tym trzeba pracować… Dziękuję.”

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: tvp.info

 

Zobacz również

ŹRÓDŁOtvp.info

Politolog. Konsultant ds. psychologii i socjologii. Autor Politycznej Szafy.