Papież Franciszek musiał podjąć kolejną trudną decyzję ws. uczestników ostatniego skandalu pedofilskiego w USA. Duchowny sprawujący pieczę nad stolicą kraju stracił swoje stanowisko. Do końca nie było wiadomo, jak postąpi w tej sytuacji głowa Kościoła.

Papież Franciszek kilka miesięcy temu pod naporem opinii publicznej postanowił bardziej zaangażować się w walkę z toczącymi Kościół wykorzystywaniem seksualnym i pedofilią. W tym celu odwiedził niedawno Irlandię.

Ta z powodu powszechnej bezkarności księży-zboczeńców i dosłownej plagi ich chorej działalności pozareligijnej w ciągu zaledwie kilku dekad z państwa ultrakatolickiego, stała się państwem dalekim od jakiejkolwiek religii. W latach 90. głośno o tym mówiła m.in. Dolores O’Riordan, zmarła w tym roku wokalistka zespołu Cranberries.

Biskup Rzymu przebywając na Zielonej Wyspie, poprosił o przebaczenie ofiary przemocy seksualnej i ich rodziny oraz zapowiedział ostrzejszą walkę z niebezpiecznym nie tylko dla młodzieży, ale także i Kościoła, procederem. Irlandia nie jest przy tym jedynym państwem, w którym oburzenie wiernych w ostatnim czasie sięgnęło zenitu.

Zaliczają się do nich jeszcze dwa kraje z anglosaskiego kręgu kulturowego: Stany Zjednoczone i Australia. W drugim z nich ujawniły się nawet dążenia do odgórnego zniesienia tajemnicy spowiedzi, co miałoby ułatwić odnajdywanie i skazywanie przestępców seksualnych na co dzień noszących sutanny. W USA natomiast doszło do największego od lat skandalu, który położył kres wielu kościelnym karierom.

Odpowiedzialnością obarczono metropolitę Waszyngtonu

Największy skandal pedofilski w historii USA rozwijał się przez całe dekady. Od końca lat 80. do 2006 roku ofiarami szajki pedofilów z zakrystii paść miało ponad 1000 osób. Rzecz miała miejsce w Pensylwanii, w której stolicy – Pittsburghu biskupem był Donald Wuerl.

 

Ten sam duchowny pełnił od 2010 funkcję metropolity stolicy federalnej i to właśnie jego obarczono winą za pensylwański skandal. Sam Wuerl zaznacza, że zawsze starał się przeciwdziałać fali molestowania i gwałtów. Zarzuca się mu ponadto przenoszenie sprawców przestępstw na tle seksualnym do innych parafii oraz przywracanie ich do posługi.

Po publikacji raportu zawierającego powyższe informacje w USA doszło do wzrostu niezadowolenia z Kościoła i powstania petycji do papieża, w których proszono o usunięcie Wuerla ze stanowiska. Zebranie 60 tys. podpisów pod petycją zajęło jej twórcom zaledwie kilka dni.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Tadeusz Rydzyk przeszedł samego siebie! Te słowa go pogrążą

Papież Franciszek przyjął dymisję Donalda Wuerla

Oskarżany o ukrywanie pedofilii Wuerl pod koniec sierpnia udał się do Watykanu na audiencję u papieża. Franciszek miał mu wówczas zasugerować, by wraz z duchownymi ze swojej diecezji zdecydował o ich wspólnej przyszłości. Ostatecznie metropolita Waszyngtonu złożył rezygnację ze stanowiska, a Franciszek ją przyjął.

Nie jest to pierwsza rezygnacja w ciągu ostatnich miesięcy. Także latem tego roku z godności kardynalskiej zrezygnował Theodore McCarrick, którego bezpośrednio oskarża się o przestępstwa seksualne także na nieletnich. Jego przypadek wywołał ogromne oburzenie i zapoczątkował ogromne protesty antypedofilskie.

Kliknij po więcej, na pewno cię zaciekawi

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Jest jednocześnie ojcem i teściem dla jej córki! Tajemnica rodzinna Beaty Tyszkiewicz
  2. PRAWDZIWY przełom ws. katastrofy smoleńskiej! Wrak może wrócić do Polski
  3. Frog znowu zatrzymany! Grozi mu 5 lat więzienia
  4. Dzielny pies uratował żołnierzy. Niestety sam bardzo ucierpiał, popłaczesz się
  5. Anna Mucha z dziećmi. Najseksowniejsza mama w Polsce

Czy księża-pedofile powinni zostać umieszczeni w zakładach karnych?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Pogięło ich! Polscy duchowni osiągnęli szczyt szaleństwa

źródło: rmf24.pl

Zobacz również