Papież Franciszek podjął trudną decyzję ws. pedofilii. Kolejny duchowny stracił stanowisko

Papież Franciszek podjął trudną decyzję ws. pedofilii. Kolejny duchowny stracił stanowisko Źródło: Fot YouTube/ROME REPORTS in English

Papież Franciszek musiał podjąć kolejną trudną decyzję ws. uczestników ostatniego skandalu pedofilskiego w USA. Duchowny sprawujący pieczę nad stolicą kraju stracił swoje stanowisko. Do końca nie było wiadomo, jak postąpi w tej sytuacji głowa Kościoła.

Papież Franciszek kilka miesięcy temu pod naporem opinii publicznej postanowił bardziej zaangażować się w walkę z toczącymi Kościół wykorzystywaniem seksualnym i pedofilią. W tym celu odwiedził niedawno Irlandię. Ta z powodu powszechnej bezkarności księży-zboczeńców i dosłownej plagi ich chorej działalności pozareligijnej w ciągu zaledwie kilku dekad z państwa ultrakatolickiego, stała się państwem dalekim od jakiejkolwiek religii. W latach 90. głośno o tym mówiła m.in. Dolores O'Riordan, zmarła w tym roku wokalistka zespołu Cranberries. Biskup Rzymu przebywając na Zielonej Wyspie, poprosił o przebaczenie ofiary przemocy seksualnej i ich rodziny oraz zapowiedział ostrzejszą walkę z niebezpiecznym nie tylko dla młodzieży, ale także i Kościoła, procederem. Irlandia nie jest przy tym jedynym państwem, w którym oburzenie wiernych w ostatnim czasie sięgnęło zenitu. Zaliczają się do nich jeszcze dwa kraje z anglosaskiego kręgu kulturowego: Stany Zjednoczone i Australia. W drugim z nich ujawniły się nawet dążenia do odgórnego zniesienia tajemnicy spowiedzi, co miałoby ułatwić odnajdywanie i skazywanie przestępców seksualnych na co dzień noszących sutanny. W USA natomiast doszło do największego od lat skandalu, który położył kres wielu kościelnym karierom.

Odpowiedzialnością obarczono metropolitę Waszyngtonu

Największy skandal pedofilski w historii USA rozwijał się przez całe dekady. Od końca lat 80. do 2006 roku ofiarami szajki pedofilów z zakrystii paść miało ponad 1000 osób. Rzecz miała miejsce w Pensylwanii, w której stolicy - Pittsburghu biskupem był Donald Wuerl.   Ten sam duchowny pełnił od 2010 funkcję metropolity stolicy federalnej i to właśnie jego obarczono winą za pensylwański skandal. Sam Wuerl zaznacza, że zawsze starał się przeciwdziałać fali molestowania i gwałtów. Zarzuca się mu ponadto przenoszenie sprawców przestępstw na tle seksualnym do innych parafii oraz przywracanie ich do posługi. Po publikacji raportu zawierającego powyższe informacje w USA doszło do wzrostu niezadowolenia z Kościoła i powstania petycji do papieża, w których proszono o usunięcie Wuerla ze stanowiska. Zebranie 60 tys. podpisów pod petycją zajęło jej twórcom zaledwie kilka dni.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Papież Franciszek przyjął dymisję Donalda Wuerla

Oskarżany o ukrywanie pedofilii Wuerl pod koniec sierpnia udał się do Watykanu na audiencję u papieża. Franciszek miał mu wówczas zasugerować, by wraz z duchownymi ze swojej diecezji zdecydował o ich wspólnej przyszłości. Ostatecznie metropolita Waszyngtonu złożył rezygnację ze stanowiska, a Franciszek ją przyjął. Nie jest to pierwsza rezygnacja w ciągu ostatnich miesięcy. Także latem tego roku z godności kardynalskiej zrezygnował Theodore McCarrick, którego bezpośrednio oskarża się o przestępstwa seksualne także na nieletnich. Jego przypadek wywołał ogromne oburzenie i zapoczątkował ogromne protesty antypedofilskie.
ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Jest jednocześnie ojcem i teściem dla jej córki! Tajemnica rodzinna Beaty Tyszkiewicz
  2. PRAWDZIWY przełom ws. katastrofy smoleńskiej! Wrak może wrócić do Polski
  3. Frog znowu zatrzymany! Grozi mu 5 lat więzienia
  4. Dzielny pies uratował żołnierzy. Niestety sam bardzo ucierpiał, popłaczesz się
  5. Anna Mucha z dziećmi. Najseksowniejsza mama w Polsce
źródło: rmf24.pl Następny artykuł