Papież Franciszek zszokował księży w Polsce. Wystąpił przeciwko nim?

Papież Franciszek zszokował księży w Polsce. Wystąpił przeciwko nim?

Papież Franciszek jest jedną z bardziej kontrowersyjnych postaci w historii Kościoła katolickiego. Przez jednych kochany, przez innych bardzo krytykowany za swoje liberalne i krytyczne wobec patriarchów podejście nieprzerwanie od początku swojego pontyfikatu zbudza wielkie emocje.

Papież Franciszek znowu zaskakuje. Głowa kościoła katolickiego postanowiła wypowiedzieć się przeciwko grzechom kościoła i wezwał patriarchów i osoby związane z organizacją do modlitwy i wspólnego rachunku sumienia nad popełnionymi przez nich grzechami. Odezwa Ojca Świętego miała związek z ostatnim zamieszaniem spowodowanym coraz to większym ujawnianiem zamieszanych w pedofilię członków Kościoła.

Papież Franciszek apeluje na całym świecie

Odezwa głowy Państwa Kościelnego została wysłana do każdej parafii na świecie. Franciszek zdecydował się na publikacje jej, po ujawnieniu przez amerykański wymiar sprawiedliwości dokumentów, które jednoznacznie wskazywały zbrodnie pedofilii związanych z kościołem przez ostatnie 60 lat w Stanie Pensylwania. Podobne incydenty odkrywania przestępstw miały miejsce, chociażby w Polsce i Irlandii. List został przetłumaczony na każdy język świata. -"Gdy cierpi jeden członek, współcierpią wszystkie inne członki” (1 Kor 12, 26). Te słowa św. Pawła rozbrzmiewają mocno w moim sercu, gdy po raz kolejny stwierdzam cierpienie wielu nieletnich z powodu wykorzystywania seksualnego, władzy i sumienia popełnianych przez znaczną liczbę księży i osób konsekrowanych. Przestępstwo to wywołuje głębokie rany cierpienia i niemocy, przede wszystkim u ofiar, ale także w ich rodzinach i całej wspólnocie, niezależnie od tego, czy są to osoby wierzące, czy też niewierzące. Patrząc w przeszłość, nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód - zauważyła głowa Kościoła.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ  

Prośba o pokutę i rachunek sumienia

Najważniejszy duchowny Kościoła katolickiego w swoim liście zauważył także, jak ważna jest teraz modlitwa i starania kościoła o wybaczenie i odbudowanie swojego pozytywnego wizerunku - Jednocześnie pokuta i modlitwa pomogą nam uwrażliwić nasze oczy i serce na cierpienia innych oraz na pokonanie żądzy panowania i posiadania, które tak często stają się źródłem tego zła. Niech post i modlitwa otwierają nasze uszy na milczące cierpienie dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych. Niech post, obdarzy nas głodem i pragnieniem sprawiedliwości i skłoni nas do podążania w prawdzie, wspierając wszystkie postępowania sądowe, które byłyby niezbędne. Chodzi o post, który nami wstrząśnie i poprowadzi nas do zaangażowania się w prawdę i miłość ze wszystkimi ludźmi dobrej woli i z całym społeczeństwem, aby walczyć z wszelkiego rodzaju nadużyciami władzy, seksualnymi i sumienia.- napisał papież Franciszek Czy odezwa głowy Kościoła przełoży się na większe potępianie pedofilii w Kościele katolickim? Tego nie wiadomo. Temat w przeciągu ostatnich kilku lat wzbudzał niemałe emocje, o czym mogliśmy się przekonać przy okazji premiery filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego, a także dramatu Moonlight z 2015 roku. Czy list Ojca Świętego także zostanie odebrany jako atak? Czas pokaże.Najlepsze newsy dnia:

  1. Rossmann kładzie konkurencję na łopatki! Tłumy klientów będą czekać na otwarcie
  2. Amerykańskie służby zabrały się za brytyjską rodzinę królewską! Meghan Markle na celowniku
  3. „Ratowałbyś Kaczyńskiego, gdyby zasłabł”? Odpowiedź ministra rozwścieczy niejednego
  4. Przeciwnik Wassermann ujawnia! Tak zachowywała się posłanka w trakcie kampanii
  5. Znaki zodiaku, które mają największy problem z ODCHUDZANIEM. Co powinny zrobić?
Następny artykuł