Papież Franciszek apeluje, polscy księża mają to gdzieś

Papież Franciszek apeluje, polscy księża mają to gdzieś Źródło: screen/youtube/Życie 24h

Papież Franciszek jako głowa Kościoła katolickiego ma decydujące zdanie w sprawach Kościoła na całym świecie i z założenia jego opinię respektować powinni duchowni na całym świecie. Okazuje się jednak, że polscy księża w ogóle się tym nie przejmują i nadal udają, że nie słyszą głośnych słów papieża.  

Papież Franciszek swoje stanowisko objął w marcu 2013 i od tamtego czasu dał się poznać jako osoba wyjątkowo silna w swoich przekonaniach, dążąca do określonego celu i nieulegająca sugestiom czy presji otoczenia. Takie zachowanie często sprawia, że głowa Kościoła katolickiego borykać się musi z negatywnymi komentarzami napływającymi z całego świata, jednak zdaje się on nimi nie przejmować i bezustannie dążyć do naprawy Kościoła. Jako zwierzchnik wszystkich katolickich duchownych na świecie papież Franciszek ma decydujące zdanie we wszystkich istotnych kwestiach kościelnych, a jego słowa powinni respektować duchowni na całym świecie. Okazuje się jednak, że polscy księża są "mądrzejsi" nawet od papieża i nic sobie nie robią z jego wskazówek.

Papież Franciszek ostro o kościelnych cennikach

Podczas porannej mszy, która miała miejsce w kaplicy Domu świętej Marty w Watykanie, papież powiedział coś, co z pewnością nie spodoba się wielu polskim księżą. Głowa Kościoła katolickiego postanowiła skomentować kontrowersyjną kwestię cenników kościelnych. - Należy ją (ofiarę - przyp. red.) dawać do puszki na datki, ale dyskretnie, by nikt nie widział, ile, a nie "według cennika" - mówił papież. - Niekiedy widziałem - nie tu w Rzymie, ale gdzie indziej - cennik - dodał. Dalej podkreślał, że trzeba "pomyśleć, jak traktujemy nasze świątynie, nasze kościoły, czy na pewno są domami Bożymi, domami modlitwy, spotkania z Bogiem, czy kapłani temu sprzyjają, czy też przypominają one targi. Jak wszyscy doskonale wiemy z własnego doświadczenia, polscy księża nic sobie z takiej opinii nie robią, a w niemalże każdej parafii znaleźć można dokładny cennik wszystkich "usług" wykonywanych przez Kościół - od chrztu, przez ślub, aż po pogrzeb. Nawet duchowni, którzy głośno krytykują oficjalne cenniki, zwykle mają określoną tzw. "co łaska, lecz nie mniej niż...", która dostosowywana jest indywidualnie do każdej uroczystości.

"Światowość" uroczystości kościelnych

Oprócz kwestii cennika papież Franciszek postanowił poruszyć również temat "światowości" uroczystości kościelnych.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ - Pomyślmy o pewnych ceremoniach sakramentów albo uroczystościach upamiętniających, na które idzie się i nie wie się, czy to jest miejsce kultu, czy salon. Niektóre ceremonie ocierają się o światowość. To prawda, że uroczystości muszą być piękne. Piękne, ale nie światowe, bo światowość jest uzależniona od bożka pieniądza. To jest bałwochwalstwo - mówił. Trzeba przyznać, że obydwa problemy komentowane przez głowę Kościoła z pewnością wielu z nas widzi w swoich kościołach i obecne są tam od lat, więc uwagi były naprawdę trafne. Przykre jest jednak to, że polscy duchowni nie zważają nawet na słowa swego zwierzchnika, którego słuchać powinien cały świat. ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Krystyna Pawłowicz na ustach całej Europy! Takiej kompromitacji jeszcze nie było
  2. Andrzej Duda pożałuje swojej decyzji. Tych faktów nie da rady ukryć
  3. Znaki zodiaku i ich zwierzęta. Jaki pupil pasuje do ciebie?
  4. Znaki zodiaku i ich wymarzone prezenty. Jak je uszczęśliwić?
  5. Straszna choroba rozprzestrzenia się błyskawicznie! Wywołały ją znane osoby
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News