Kościół czeka wielka rewolucja? Chodzi o zniesienie celibatu, papież Franciszek zadecyduje

Kościół czeka wielka rewolucja? Chodzi o zniesienie celibatu, papież Franciszek zadecyduje Źródło: Wikimedia Commons/Jeffrey Bruno

Papież Franciszek co jakiś czas jest pytany o celibat. Wielu wiernych mając na względzie to, że niektórzy księża i tak prowadzą podwójne życie, często apelują do papieża, aby poważnie zastanowił się nad zniesieniem celibatu. Duchowny ma to na uwadze.

Papież Franciszek wielokrotnie podejmował temat zniesienia celibatu. Wiele krajów ochoczo czeka na moment, kiedy głowa Kościoła ogłosi swoją decyzję. Polacy także - nie jest tajemnicą, że wielu duchownych dzieli swoje życie między kapłaństwo a rodzinną miłość. W sprawie celibatu padły jednak pewne warunki.

Papież Franciszek chce walczyć z deficytem kapłanów

Aż 66% Polaków jest za zniesieniem celibatu w Kościele. Przeciwko jest zaledwie 21% ankietowanych. Do papieża Franciszka regularnie spływają więc prośby odnośnie pochylenia się nad problemem. Do 27 października trwa jeszcze synod amazoński, podczas którego padły ważne słowa oraz propozycje zmian w sprawie zniesienia celibatu.

W 2017 roku papież Franciszek wypowiedział się dosadnie o celibacie. Był wtedy za tym, by mężczyznom z najodleglejszych zakątków świata, gdzie nie ma szansy na pozyskanie prawdziwych kapłanów, zaproponować stanowisko księdza mimo posiadania rodziny. Właśnie w regionie Amazonii w Brazylii jest ogromny deficyt duchownych. Papież chcąc temu zaradzić chciałby pozwalać obejmować kościelne stanowiska żonatym, lecz mocno wierzącym mężczyznom.

Prawie pewnym jest, że papież pójdzie na pewne ustępstwa

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

2 lata temu papież Franciszek mówił także, że Kościół powinien umożliwić żonatym mężczyznom zostanie kapłanami w określonych okolicznościach. W rozmowie z niemiecką gazetą "Die Zeit" powiedział, ze trzeba "rozważyć, czy istnieje taka możliwość i określić warunki oraz to, jakie zadania osoby te będą mogły wykonywać". Jednak cały czas była mowa o odległych społecznościach.

Dzisiaj grzeje: 1. Ewa Farna przesadziła? Puściły jej wszelkie hamulce. Tego się po niej nie spodziewaliście
2. Ojciec zginął w strasznym wypadku. Wtedy policjant wziął jego 2-letnią córkę i natychmiast zaczął działać

Dla papieża Franciszka celibat nadal pozostaje cnotą umożliwiającą kapłanom całkowite poświęcenie służbie Bogu, lecz także zależy mu, by o Bogu mówiono w każdym najdalszym zakątku świata. Dlatego papież jest gotów pójść na pewne ustępstwa. Zapewne pod koniec synodu amazońskiego zapadnie pełnowymiarowa decyzja w sprawie warunków, które trzeba spełnić by zostać wyświęconym na kapłana mimo posiadania żony i dzieci.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kasjer z Lidla WYROLOWAŁ staruszka z płatnością. Myślał, że nikt go nie widzi
  2. Żona była zaniepokojona zachowaniem męża, więc zainstalowała kamery. Nagranie z kuchni wystarczyło, by z krzykiem wybiegła z domu
  3. Wiele razy gwałcił córkę, ma z nią 6 dzieci. "Najbardziej odrażająca zbrodnia, z jaką miałem do czynienia”
  4. Kościół czeka wielka rewolucja? Chodzi o zniesienie celibatu, papież Franciszek zadecyduje
  5. Była kochanka księcia Karola wyjawiła mało znane sekrety. Wiadomo, w jaki sposób ukrywała się przed księżną Dianą

Źródło: Wprost

Następny artykuł