Papież Franciszek założył karę
Zuma/Evandro Inetti / SplashNews.com/East News
Monika Majko - 7 Listopada 2020

Papież Franciszek nałożył najwyższą karę na polskiego kardynała. Wszystko przez przeszłość duchownego

Papież Franciszek zdecydował o ukaraniu polskiego kardynała. Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała najnowsze wiadomości.

Papież Franciszek ukarał polskiego kardynała, zwierzchnik Kościoła odebrał mu insygnia biskupie, a także zakazał m.in. celebrowania nabożeństw i uczestniczenia w publicznych spotkaniach. Decyzję podjęto ze względu na przeszłość duchownego.

Papież Franciszek ukarał kardynała Henryka Gulbinowicza

6 listopada 2020 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała komunikat w sprawie kardynała Henryka Gulbinowicza, który decyzją Stolicy Apostolskiej dostał zakaz uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji nabożeństwa lub spotkaniu publicznym. Polski duchowny nie może już używać insygniów biskupich i został pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze.

Dodatkowo, Henryk Gulbinowicz został zobowiązany do wpłaty na rzecz Fundacji św. Józefa powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych. Kwota darowizny nie została jednak ujawniona w komunikacie. Kara została nałożona na polskiego kardynała ze względu na jego przeszłość.

- Dochodzenie w sprawie kardynała Henryka Gulbinowicza zostało wszczęte w związku z wysuwanymi pod adresem kardynała zarzutami dotyczącymi jego przeszłości - poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Trzaskowski już nie wytrzymał, pilnie apeluje do rządu. Sytuacja staje się dramatycznaTrzaskowski już nie wytrzymał, pilnie apeluje do rządu. Sytuacja staje się dramatycznaCzytaj dalej

Choć nie podano dokładnie o jakie zarzuty wobec duchownego chodzi, to 97-letni kardynał Gulbinowicz od lat publicznie oskarżany jest o nadużycia seksualne. Duchowny ręczył również za księdza pedofila Pawła K., który dziś odsiaduje wyrok m.in. za gwałt i wykorzystywanie seksualne nieletnich. Henrykowi Gulbinowiczowi zarzucano także w przeszłości kontakty ze służbą bezpieczeństwa PRL.

Kardynał Henryk Gulbinowicz od 1976 do 2004 roku był metropolitą wrocławskim. W związku ze skazaniem Pawła K., Dolnośląski Kongres Kobiet zwrócił się w 1999 roku do wrocławskiej Rady Miejskiej o odebranie kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia. Radni odrzucili jednak petycję.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Papież Franciszek odebrał kardynałowi Gulbinowiczowi insygnia biskupie

Z kolei w połowie 2019 roku warszawski poeta Karol Chum oskarżył publicznie kardynała Henryka Gulbinowicza o molestowanie seksualne, którego miał duchowny miał dopuścić się wobec niego, gdy ten miał 15 lat.

- Jestem ofiarą molestowania seksualnego. Mam twarz. Nazywam się Karol Chum. Mój kat to kardynał Gulbinowicz. Wtedy miałem 15 lat, dziś 45. Mówię o tym od 30 lat. Oskarżam - napisał Karol Chum.

Dzisiaj grzeje:

1. Dziś ruszyły masowe kontrole Polaków, akcja na cały kraj. Konsekwencje mogą być poważne

2. Staruszka poszła na zakupy po godzinie 12. Po chwili wyszła ze sklepu zapłakana „Przeprosiła i wyszła”

3. Od poniedziałku obowiązkowe testy na koronawirusa dla Polaków. Niespodziewanie trafiliśmy na "czerwoną listę"

Poeta ze szczegółami opisał swoje spotkanie z kardynałem Gulbinowiczem, który miał dopuścić się wobec nieletniego wówczas mężczyzny molestowania seksualnego.

- Kardynał zapytał: "Czy nikt cię 'tam' nie dotyka?” Nie zdążyłem odpowiedzieć, bo kardynał dodał: „O tak” i w momencie, gdy wypowiadał te słowa, wsunął rękę pod kołdrę. Palec wsadził mi za majtki, a całą dłoń położył na moim penisie. W tym momencie byłem sparaliżowany totalnie. Nie wyciągnął tej ręki. Cały czas coś do mnie mówił, ale ja byłem w takim szoku. Kardynał cały czas się uśmiechał i wykonywał pocierające ruchy ręką. Kardynał siedział przez chwilę na łóżku, podniósł się i powiedział do mnie: „Nie martw się, wszystko będzie dobrze. Jesteś ładnym chłopcem”. Uśmiechnął się i wyszedł - opisywał Karol Chum.
spotkało:

Najlepsze newsy dnia:

  1. Obudził się i prawie dostał zawału. W jego salonie był obcy pies
  2. Ile zarabia Jan Bednarek? Polak ma mieć w kontrakcie bardzo ciekawą klauzulę
  3. Premier Morawiecki nie wytrzymał, ma już dość. W mocnych słowach skomentował zachowanie Polaków
  4. Niepojęte doniesienia o Viki Gabor, miało się nie wydać. Przecież ona ma dopiero 13 lat
  5. Morawiecki zdradził, kiedy obostrzenia mogą zostać złagodzone. Trudno uwierzyć
  6. Naukowcy chcą dokonać czegoś niezwykłego. Legendarny Titanic wkrótce otworzy się na zwiedzanie
  7. “Największy majątek mam w klamkach”. Siostra Chmielewska szczerze o wychowywaniu syna i heroicznych wyborach
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Nasze miasto Brzeg

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News