Nareszcie jest zgoda papieża Franciszka. Kardynał Wyszyński zostanie beatyfikowany

Nareszcie jest zgoda papieża Franciszka. Kardynał Wyszyński zostanie beatyfikowany Źródło: Wikimedia Commons/Jeffrey Bruno

Papież Franciszek w końcu podjął ostateczną decyzję związaną z polskim duchownym. Kardynał Stefan Wyszyński nazywany prymasem tysiąclecia ma zostać beatyfikowany.

Papież Franciszek zgodził się na beatyfikowanie kardynała Stefana Wyszyńskiego. O decyzji poinformowała w czwartek stolica apostolska. Powodem zgody ma być uznanie przez władze kościelne cudu uzdrowienia, którego miał dokonać prymas tysiąclecia.

Papież Franciszek podjął decyzję w sprawie beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego

Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczął się w 1989 roku, osiem lat po jego śmierci. W ubiegłą środę papież Franciszek przyjmował u siebie na audiencji kardynała Angelo Becciu pełniącego funkcję prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W trakcie spotkania przedstawiono głowie kościoła katolickiego dokumenty z procesów kongregacji.

Był to drugi etap trwającego aż 30 lat procesu beatyfikacyjnego. W tym wypadku kluczowe było uznanie cudu uzdrowienia przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Do cudu miało dojść, kiedy kardynał był jeszcze klerykiem. Miał wtedy być ciężko chory i modlić się o możliwość odprawienia chociaż jednej mszy w życiu. Do tego faktycznie udało się doprowadzić - według wielu świadków, dzięki żarliwej modlitwie wtedy młodego i ambitnego kleryka.

Polscy hierarchowie Kościoła wypowiadają się na temat decyzji, którą podjął papież Franciszek

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Sukces w sprawie zatwierdzenia beatyfikacji był szeroko komentowany przez polskie duchowieństwo. Na temat wypowiadali się hierarchowie Kościoła - m.in. arcybiskup Stanisław Gądecki czy Kardynał Nycz. Zdanie polskich duchownych jest o tyle istotne, że wciąż nie ustalono terminu i miejsca mszy beatyfikacyjnej.

- Wielka radość dla Kościoła w Polsce! Jesteśmy wdzięczni papieżowi za zatwierdzenie cudu za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego. Cieszymy się, że wkrótce będzie beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia - pisał abp Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. 

Dzisiaj grzeje: 1. Lublin: znaleziono ROZCZŁONKOWANE ciało. Pies odgryzł głowę właścicielowi. Prokuratura nie ma wątpliwości
2. Straszne doniesienia z polskiej miejscowości. Fragmenty aut porozrzucało na długości 200 metrów

Z kolei Kardynał Nycz przyznał, że ma własną wizję tego, jak powinna wyglądać msza beatyfikacyjna. Chciałby, aby odbyła się ona w Polsce w maju 2020 roku. Uroczystość odbyłaby się w Warszawie na placu Piłsudskiego, dokładnie w dniach rocznicy śmierci i pogrzebu prymasa tysiąclecia. Duchowny miał już zasugerować takie rozwiązanie w Watykanie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niemieckie problemy dotarły do Polski. Mamy najgorsze prognozy w historii
  2. Córka wróciła do domu z płaczem. Dostała skandaliczną uwagę od nauczycielki, matka prawie zemdlała
  3. Zainstalował kamerę i wyszedł. Pies nie wiedział, że się nagrywa. Obejrzał miażdżące serce nagranie, już nigdy nie zostawi zwierzaka samego
  4. Jest nagranie. Mężowi Meghan Markle puściły nerwy przy wszystkich
  5. Pierwszy raz wzięła na ręce szczeniaka. Szybko zaczęła łapać się za brzuch ze śmiechu przez reakcję zwierzaka

Źródło: Polsat

Następny artykuł