To może być rewolucja w Kościele katolickim. Zapadła decyzja w sprawie celibatu księży, teraz wszystko w rękach papieża Franciszka

To może być rewolucja w Kościele katolickim. Zapadła decyzja w sprawie celibatu księży, teraz wszystko w rękach papieża Franciszka Źródło: WikiMedia Commons/Jeffrey Bruno

Papież Franciszek będzie musiał zareagować na wnioski wysunięte przez biskupów podczas synodu dotyczącego sytuacji kapłanów. Ze względu na deficyt powołań, duchowni skłaniają się ku udzielaniu święceń niektórym żonatym mężczyznom. Tak radykalnych zmian w prawie Kościoła katolickiego nie było od dawna.

Papież Franciszek już niedługo będzie musiał odpowiedzieć na postulaty wysunięte przez biskupów podczas synodu dotyczącego sytuacji Kościoła katolickiego w Amazonii. Chociaż ten rejon świata zmaga się z problemami unikalnymi dla siebie, duchowni nie są w stanie ukryć, że podobne tendencje są na całym świecie. Chodzi między innymi o deficyt powołań, który utrudnia posługę duszpasterską na tamtych terenach.

Papież Franciszek będzie musiał zaakceptować wyświęcanie żonatych mężczyzn?

Ze względu na kryzys powołań wynikający zarówno z innej kultury, jak i z narastających problemów m.in. związanych z kryzysem ekologicznym, synod w sprawie Amazonii uznał, że nie jest wykluczone, iż święcenia kapłańskie będą otrzymywali również żonaci, "sprawdzeni" mężczyźni.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

- Wyświęcanie mężczyzn - odpowiednich i uznanych przez wspólnotę - którzy będą mieli owocny diakonat stały i otrzymają właściwe przygotowanie do kapłaństwa, mając rodzinę prawnie założoną i trwałą - tak dokładnie brzmi treść zapisu, który znalazł się w dokumencie wystosowanym przez duchownych podczas synodu.

Duchowni na terenie Amazonii potrzebują wsparcia

- Biskupi w sposób jednoznaczny doceniają znaczenie celibatu i zalecają gorącą modlitwę o liczne powołania. Mając jednak na względzie potrzeby wspólnot pozbawionych posługi sakramentalnej, synod wnioskuje o ustalenie kryteriów i dyspozycji, na podstawie których można by udzielać święceń kapłańskich diakonom stałym, którzy posługiwaliby w najodleglejszych regionach Amazonii - można przeczytać w tekście portalu Vatican News.

Dzisiaj grzeje: 1. Joanna Krupa urodziła! Gwiazda TVN pokazała zdjęcie maluszka chwilkę po porodzie

2. Już 16 osób nie żyje. Niestety, napływają tragiczne informacje z polskich miejscowości, uważajcie na siebie

Oczywiście oznacza to, że żonaci "księża" musieliby spełnić wiele rygorystycznych wymogów, ale to pierwszy raz w historii Kościoła, kiedy hierarchowie dopuszczają możliwość akceptacji osób nieżyjących w celibacie jako pełniących posługi kapłańskie. Pozostaje tylko czekać na reakcję papieża Franciszka, który znany jest jednak z dość liberalnych poglądów.

Watykaniści przyznają, że byłby to przełom w dziejach katolicyzmu, który mógłby otworzyć drogę do jeszcze bardziej radykalnych zmian, a więc być może również całkowitego zniesienia celibatu wśród katolickich księży, nie tylko na terenie Amazonii.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zakaz handlu w niedziele będzie ZŁAGODZONY. Skorzystają dwie grupy społeczne
  2. Wypłynęły intymne zdjęcia Michała Szpaka. To zemsta jego przyjaciółki
  3. Ciężko uwierzyć własnym oczom. Korwin-Mikke pokazał grób rodzinny, niespotykany widok
  4. Grób "Babki z Kiepskich" to jedno z najsmutniejszych miejsc na świecie. Aktorka nie żyje już 12 lat
  5. Ujawnione tajemnice Chylińskiej rozdzierają serce. Niepojęty sekret dot. męża gwiazdy polskiej sceny muzycznej jest nadal pilnie strzeżony

źródło: popularne

Następny artykuł