Papież Franciszek pod naciskiem polskiego Kościoła. Nie ma wyjścia, musi podjąć decyzję

Papież Franciszek pod naciskiem polskiego Kościoła. Nie ma wyjścia, musi podjąć decyzję Źródło: ANDRZEJ IWANCZUK REPORTER

Papież Franciszek przewodzi Kościołowi katolickiemu w wyjątkowo niespokojnych czasach. Następca świętego Piotra coraz częściej zwraca się do rodaków Jana Pawła II, ale tym razem to właśnie duchowni znad Wisły zdecydowali się na interwencję w Watykanie. Sprawa jest poważna i bardzo kontrowersyjna. Tylko papież Franciszek może ją rozstrzygnąć.

Papież Franciszek mimo epidemii nie zwalnia tempa pracy i chociaż znacząco zmalała liczba jego podróży zagranicznych, to sprawy formalne nadal toczą się starym rytmem za watykańskimi murami. Nie pomija w swoich decyzjach również Polski, choć tym razem to jeden z polskich duchownych zdecydował się niejako wywrzeć wpływ na głowę Kościoła.

Papież Franciszek podjął niedawno ważną dla Polaków decyzję

Papież Franciszek ostatnio zaskoczył wszystkich i przekazał, że podjął ważną decyzję w względem biskupa Sławoja Głodzia. 75-letni duchowny musiał pożegnać się z piastowanym dotąd stanowiskiem, jednak to nie koniec istotnych decyzji dla wiernych nad Wisłą. Powołany niedawno na nowe stanowisko arcybiskup Grzegorz Ryś zdecydował się na interwencję u samego papieża.

Jego nacisk na podjęcie przez głowę Kościoła decyzji jest wyjątkowo stanowczy i dotyczy skompromitowanego duchownego, wspomnianego we wstrząsającym dokumencie braci Sekielskich. To, co jest przedmiotem sprawy, w której decyzję ma podjąć papież Franciszek jest naprawdę wstrząsające. Ksiądz Janiak uwikłany jest w kolejną kontrowersyjną sprawę.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Arcybiskup Ryś interweniował w Watykanie

- Będąc niedawno w Kongregacji Nauki Wiary, prosiłem, aby sprawy z diecezji kaliskiej miały absolutny priorytet (...), żeby nie przedłużać procedur, a jeśli to możliwe nawet przyspieszyć pewne działania. Jestem przekonany, że ich rozstrzygnięcie ważne jest nie tylko dla diecezji kaliskiej, ale i dla całego Kościoła w Polsce - mówił w wywiadzie dla diecezjalnej gazety "Opiekun", cytowanym przez Wirtualną Polskę abp Ryś.

Jak podaje portal, biskup Janiak miał w 2018 roku zostać oskarżony przez rektora kaliskiego seminarium duchownego o tolerowanie aktywnego homoseksualizmu wśród księży. Chociaż orientacja seksualna powinna być zupełnie osobistą sprawą i w żadnym wypadku nie należy z tego powodu być ocenianym lub dyskryminowanym, rektor był oburzony zachowaniem biskupa Janiaka. Dodatkowo postawiono mu jeszcze poważniejsze zarzuty.

Dzisiaj grzeje: 1. Widzowie nie mieli pojęcia, prawda była ukrywana. Chodzi o Bandziorka z "Chłopaków do wzięcia"

2. Andrzej Duda zarażony koronawirusem? Niepokojące doniesienia na temat prezydenta

3. Wyciekła prawda o ojcu małej Madzi. Powalające, co zrobił po tragicznej śmierci córeczki

Rektor zawiadomił odpowiednie organy o nieprawidłowościach

Rektor kaliskiego seminarium duchownego przekazał również do Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie informacje, jakoby biskup Edward Janiak wymuszał na nim dopuszczenie do święceń mężczyznę, u którego znalezione zostały materiały pedofilskie, zdjęcia oraz filmy. 

- Wszyscy musimy poczekać na wyniki dochodzenia i decyzję Ojca Świętego w tej sprawie, i wszyscy będziemy musieli tę decyzję uszanować, jaka by nie była - komentował sprawę abp Ryś, który ma nadzieję, że dzięki rozwiązaniu tego problemu uda się odzyskać dobre imię kaliskiej diecezji.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Małgorzata Rozenek-Majdan straciła posadę w TVN. Nikt nie spodziewał się takiego ciosu
  2. Była ikoną TVP, wiodła życie jak w bajce. Najnowsze doniesienia są bardziej niż przykre
  3. W głowie się nie mieści. Mama dostała w szkole do podpisu oburzający dokument, każdy z rodziców go otrzymał
  4. Dobierają się do emerytur Polaków. Ujawniono, co się dzieje
  5. Jurek Owsiak jest wściekły. Publicznie nie przebierał w słowach

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News