Choć ze strony przedstawicieli Kościoła katolickiego w Polsce często można usłyszeć wypowiedzi piętnujące homoseksualizm, papież Franciszek ma na ten temat nieco odmienną opinię. Choć nie poparł otwarcie małżeństw jednopłciowych, zwierzchnik Kościoła zdecydowanie sprzeciwia się dyskryminacji ze względu na orientację.

– Katolicy i inni chrześcijanie muszą prosić o wybaczenie nie tylko osoby homoseksualne. Muszą prosić Boga, by wybaczył, że ich dyskryminowali i wzbudzali wrogie postawy wobec nich – mówił Franciszek

Zdaniem papieża, nie tylko osoby homoseksualne doświadczają dyskryminacji ze strony chrześcijan.

– Myślę, że Kościół powinien przeprosić nie tylko homoseksualistów, których obrażał, ale także biednych, wykorzystywane kobiety, a także każdego, którego nie obronił, kiedy mógł. [..] Kościół musi przeprosić za to, że nie zachowywał się wiele razy tak, jak powinien. Kiedy mówię „Kościół”, mam na myśli chrześcijan, ponieważ Kościół jest święty. Wszyscy jesteśmy grzesznikami. Wszyscy musimy przeprosić – tłumaczył.

Jak dodaje papież, tolerancja znajduje swoje oparcie w piśmie świętym.

– Katechizm mówi jasno. Nie można dyskryminować. Należy respektować i duszpastersko towarzyszyć – podsumował.

Temat skomentował aktywista LGBT, Krystian Legierski.

– Wiele lat temu byłem pod wrażeniem gdy najwyższy hierarcha kościoła szkockich protestantów przepraszał środowiska LGBT za dyskryminację, której przez lata doznawały ze strony chrześcijan – zastanawiałem się wtedy czy za mojego życia (bo że wcześniej czy później taki gest nastąpi byłem pewien) przywódca katolików, papież zdobędzie się na podobne przeprosiny… Jestem jednak zupełnie zaskoczony, że ta chwila nastąpiła tak szybko – Franciszek jest dla mnie niesamowitym objawieniem. 

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

źródło: wyborcza

...

Zobacz również