Palaczy papierosów może czekać kolejna podwyżka. Proponowana przez Światową Organizację Zdrowia podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe sprawiła by, że papierosy zdrożałyby średnio o 1,5 złotego.

Jak przekonują eksperci WHO podwyżka akcyzy na papierosy jest konieczna z uwagi na rosnące koszty leczenia chorób wynikających z uzależnienia od tytoniu. Według organizacji podwyżka akcyzy powinna wynosić co najmniej 10%, z aktualnych 63,58% do 75% ceny jednej paczki papierosów.

Wprowadzenie takich zmian w przełożeniu na polskie ceny papierosów oznaczałoby, że cena jednej paczki papierosów wzrosłaby o ok. 1 zł 50 gr co w konsekwencji sprawiłoby, że za najtańsze papierosy palacze zapłaciliby ok. 15 złotych.

Na propozycję WHO odpowiedzieli już polscy eksperci, którzy twierdzą, że z uwagi na brak mechanizmów do walki z szarą strefą w naszym kraju taka podwyżka poczyniłaby jedynie szkody w budżecie państwa a co za tym idzie również w finansowaniu leczenia chorób wynikających z uzależnienia tytoniowego.

Jak na razie nie wiadomo jakie stanowisko zajmie w tej sprawie polski rząd jednak po doświadczeniach z poprzednimi podwyżkami akcyzy na wyroby tytoniowe, które sprawiły, że do budżetu trafiło o wiele mniej pieniędzy logika nakazywałaby sądzić, że stanowisko to będzie negatywne.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh

...

Zobacz również