Papierosy będą nielegalnie sprzedawane?
Pixabay.com/Free-Photos
Bartłomiej Chudy - 27 Kwietnia 2019

Sprzedaż papierosów w Polsce stanie pod znakiem zapytania. Po 20 maja czekają nas utrudnienia

Papierosy będą w Polsce nielegalne? Wszystko za sprawą unijnego systemu kontroli sprzedaży, który wejdzie w życie 20 maja. Sęk w tym, że Polska nie dostosowała się do nowych wytycznych.

Papierosy już wkrótce będą sprzedawane w ramach nowego systemu weryfikacji. Po 20 maja, wedle założeń, powinniśmy je kupić w punktach, które zostały wprowadzone do tzw. systemu Track&Trace.

Papierosy będą sprzedawane nielegalnie? Polska nie dostosowała się do nowych wytycznych Unii Europejskiej

Wspomniany system umożliwi "śledzenie ruchu i pochodzenie papierosów". Zmiany są skutkiem wejścia w życie unijnego prawa, regulującego sprzedaż i obrót towarami tytoniowymi. Celem T&T jest weryfikacja podmiotów sprzedających papierosy i skuteczniejsza walka z tzw. szarą strefą.

Rodzina królewska William i KateRozwód jest już pewny?! Księżna Kate konsultuje się z prawnikamiCzytaj dalej

I tu pojawia się problem. Na niecały miesiąc przed rozpoczęciem działania w systemie T&T nie zarejestrowano żadnego podmiotu. To oznaczałoby, że sprzedaż papierosów po 20 maja będzie w Polsce... nielegalna!

O sprawie od miesięcy rozpisują się polskie media. Za rejestrację podmiotów odpowiada w naszym kraju Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. W "Rzeczpospolitej" czytamy, że w systemie powinno zarejestrować się ponad 100 tysięcy sklepów, 900 hurtowni i wszyscy producenci wyrobów tytoniowych.

Sprawa jest o tyle niepokojąca, że na o wiele mniejszych rynkach (Austria, czy Bułgaria), zaczęła się już rejestracja podmiotów, które chcą legalnie sprzedawać papierosy. Alarm w sprawie podnosiła już od dłuższego czasu Państwowa Inspekcja Handlu. Procedura wciąż jest jednak w powijakach.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

BiedronkaBiedronka imponuje klientom! Solidne towary w okazyjnych cenachCzytaj dalej

"Dziennik Zachodni" pisał w marcu, że projekt ustawy dopiero co został rozpatrzony przez Sejm. Przedsiębiorcy i tak czekają jednak na rozporządzenie, które wyznaczy PWPW na operatora systemu.

Wszystko wskazuje jednak, że polska strona nie zdąży z pełną rejestracją podmiotów w ramach unijnego systemu Track&Trade. W takiej sytuacji sprawy w swoje ręce miałaby przejąć Komisja Europejska. A to oznacza, że możliwe zyski z handlu papierosami nie zasilą po 20 maja kasy państwa, a UE lub inny kraj członkowski - dowodzi "Dziennik Zachodni".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przepowiednia Ojca Pio o papieżu Janie Pawle II wstrząsnęła światem. Nie uwierzycie, co powiedział Wojtyle słynny stygmatyk!
  2. Kora była bita po głowie i poniżana. Zjeżą się wam włosy na głowie, gdy usłyszycie, co jeszcze zdradziła siostra wokalistki!
  3. TVN przekazał porażające alarmy pogodowe wydane przez służby. Nadciąga zagrożenie
  4. Anna Mucha szaleje bez stanika. Długo nie zapomnicie tych widoków (Zdjęcia)
  5. Decyzja młodej matki rozjuszyła księdza. Tuż przed porodem i od razu po zaczął żenujące kazania w kierunku Moniki
  6. Nowa ostro przesadzona stylizacja 14-letniej Roksany właśnie wywołała piekielną burzę

niedzielabezhandlu_wstępMEMY po niedzieli bez handlu - jest jeden MOCNY!Czytaj dalej

źródła: Dzienni Zachodni, Wawalove

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News