Władimir Putin oraz jego poplecznicy z partii Jedna Rosja planują wprowadzenie zaostrzonych kar wobec terrorystów. Na taki ruch nie zdecydowałby się żaden z europejskich przywódców.

Przewodniczący parlamentarnego komitetu ds. bezpieczeństwa i walki z korupcją Wasilij Piskariow oficjalnie już wystąpił z wnioskiem o przywrócenie możliwości wydawania wyroków śmierci przez sądy w przypadku zamachowców. Miałyby być one jednak odroczone do czasu zniesienia moratorium na karę śmierci, które wprowadzone zostało w 1997 roku.

Komentatorzy zauważają, że przywrócenie tak kontrowersyjnego prawa postawiłoby pod ogromnym znakiem zapytania członkostwo Rosji w Radzie Europy. Nie wygląda jednak na to, by rosyjskie władze przejmowały się tego typu zapowiedziami.

Bezpieczeństwo obywateli Rosji jest ważniejsze od członkostwa w jakiejkolwiek międzynarodowej organizacji. Prędzej czy później opuścimy Radę Europy – powiedział wiceprzewodniczący komitetu ds. ustawodawstwa Michaił Jemelianow z partii Sprawiedliwa Rosja popierający pomysł przywrócenia kary śmierci.

Wiele osób uważa jednak, że mimo tego rodzaju wypowiedzi rosyjskich władz nie zdecydują się one na wprowadzenie prawa, które tak bardzo oburza opinię publiczną. Według tegorocznych badań Centrum Lewady za wyrokami śmierci opowiada się jedynie 32 procent Rosjan.

 

 

...

Zobacz również