Panika! Przed tą opłatą już nie uciekniesz

Panika! Przed tą opłatą już nie uciekniesz Źródło: źródło: comegethelp.com, flickr.com

Zmiany w ustawie o opłatach abonamentowych sprawią, że nie sposób będzie uciec przed opłatami. Ministerstwo Kultury, które pracowało nad nowelizacją, nie ma wątpliwości, że wpływy z abonamentu RTV się znacznie zwiększą.

Według zmian, dostawcy telewizji będą odbierać od klienta zgłoszenie o rejestracji, a później przekażą je Poczcie Polskiej. Co więcej, Poczta będzie miała prawo do uzyskania informacji od dostawców, czy ci świadczą usługi danemu klientowi. Jak twierdzi PiS, rozszerzenie uprawnień Poczty to jeden z najważniejszych kroków w zwiększeniu wpływów z abonamentu RTV.

 - Dostawcy telewizji płatnej będą mogli odbierać od klienta zgłoszenie rejestracyjne odbiornika, a następnie przekazywać je Poczcie Polskiej. Co więcej, Poczta będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów w celu ustalenia obowiązku zarejestrowania przez nich odbiornika - mówi Paweł Lewandowski, wiceminister kultury.

Ministerstwo zapowiedziało też, że 2 mln gospodarstw domowych, które zalegają z opłatą abonamentu, zostaną objęte abolicją. Poczta Polska, choć uzyska znacznie więcej praw w kwestii ściągania abonamentu, nie będzie mogła ścigać zalegających z jego opłacaniem, jeśli ci zarejestrują na czas swoje odbiorniki. Na czas, czyli w miesiącu, w którym ustawa wejdzie w życie.

Nie ma się jednak z czego cieszyć. Jeżeli bowiem wciąż znajdą się tacy, którzy będą zwlekać z rejestracją swojego telewizora lub radia już po wprowadzeniu ustawy w życie, Poczta ich dopadnie. Warto też przypomnieć, że takie wzmocnienie pozycji Poczty Polskiej w zbieraniu abonamentu to jedynie rozwiązanie przejściowe. PiS planuje od początku 2018 roku wdrożenie całkiem nowego, jeszcze skuteczniejszego prawa dotyczącego abonamentu RTV. Według zamysłu partii rządzącej, Polacy mieliby opłacać go podczas rozliczenia podatkowego.

 - Mówimy w tej chwili szacunkowo. Przy czym decyzji ostatecznej jeszcze nie ma, ale idziemy w tym kierunku, żeby to była opłata ok. 6 zł od osoby i będziemy to płacili razem z PIT, CIT, KRUS - poinformował minister kultury, Piotr Gliński.

pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News