Specjaliści biją alarm, podczas pandemii w Polskę może uderzyć kolejne zagrożenie. Ucierpi zwłaszcza jedna grupa

Specjaliści biją alarm, podczas pandemii w Polskę może uderzyć kolejne zagrożenie. Ucierpi zwłaszcza jedna grupa Źródło: pxhere.com CC0 Public Domain

Pandemia w Polsce ma się w najlepsze - przybywa zakażonych oraz ofiar koronawirusa, trudno oszacować, kiedy skończy się ten zdrowotny koszmar. Najgorsze jest to, że eksperci wciąż biją na alarm. To nie koniec tegorocznych kłopotów Polaków. Kolejne zagrożenie już daje o sobie znać.

Zdaniem ekspertów, pandemia to nie jedyny problem, który może sfrustrować Polaków. Robi się niebezpiecznie, prognozy nie wróżą zbyt dużych zmian.

Pandemia to niejedyny problem, nadciąga kolejny

Większość Polaków aktualnie tego nie odczuwa, jednak jedna z grup już liczy straty. Chodzi o rolników - niepokoi ich susza, a prognozy nie napawają optymizmem. Już wcześniej martwili się przymrozkami, teraz rwą włosy z głowy przez brak wody. Jeśli tak dalej pójdzie, dopiero latem reszta Polaków odczuje ich problemy przez bardzo wysokie ceny produktów. Sytuacja jest dramatyczna - płoną lasy, wysychają stawy, stan rzek jest obniżony, w niektórych rejonach kraju wilgotność gleby wynosi 0%. Rolnicy zaznaczają, że od 45 dni nie było deszczu, którego ilość mogłaby pozytywnie wpłynąć na uprawy, a suma opadu jedynego małego deszczu w kwietniu wynosiła 1l/m². Wielu z nich uważa, że tego opadem nazwać nie można, to o wiele za mało.

Sebastian Szklarek, ekohydrolog z Polskiej Akademii Nauk obawia się, że jeśli do końca maja pogoda się nie odmieni i nie popada, sytuacja będzie jeszcze gorsza. Nie chodzi jednak o deszczowe nawałnice - to też może być zabójcze dla gleby i roślin. Jak mówi ekspert, tegoroczna susza może być jedną z trzech najgorszych. Poprzednich doświadczyliśmy w roku 2015 i 2019. W zeszłym roku pisaliśmy o efektach suszy i ogromnej zwyżce cen. Bezśnieżne zimy, nieprzewidywalne zmiany klimatu - to wszystko sprawia, że rolnicy nie są w stanie przewidzieć dosłownie nic.

Kilka regionów może sobie nie poradzić. Sytuacja jest tragiczna

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Regularne, małe i średnie opady są dla rolników wybawieniem. Niestety, skrajne zjawiska pojawiają się coraz częściej i prędzej będą mogli liczyć właśnie na nawałnicę, nawet z gradem, a potem znów na długotrwałą suszę. Ekohydrolog zdradził, gdzie aktualnie jest najgorsza sytuacja.

- W województwie lubuskim, wielkopolskim i łódzkim. Prześledziłem dane dotyczące suszy w Łódzkiem. Od 1987 roku do teraz może było w sumie pięć sezonów bez suszy. To są regiony o najmniejszej rocznej liczbie opadów. Jeśli pada coraz mniej i są wyższe temperatury, to parowanie też jest większe. A stąd już krótka droga do suszy. 20 lat temu mówiło się, że Wielkopolska będzie pustynnieć. Tylko że to były przewidywania w skali setek lat, a zmiany klimatu przyspieszyły ten proces - tłumaczy Sebastian Szklarek.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilna wiadomość MZ. Przebito niewyobrażalną barierę, chodzi o osoby wyzdrowiałe
2. Ogromna wpadka w ”Wiadomościach” TVP. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia, wszystko na żywo

Ekspert stwierdził również, że niektórzy z rolników są przygotowani na te złe czasy. Zatrzymują wodę, przygotowują odpowiednio glebę, jednak nie każdy z tego korzysta. Chodzi o wielkość dopłaty unijnej, która wiąże się z łączną powierzchnią upraw. Było tak, że rolnicy specjalnie zasypywali źródła wody, by zwiększyć powierzchnię. Niestety, niektórzy wolą suszę wykorzystać jako źródło zarobku, ponieważ za poniesione straty z tego tytułu należy im się rekompensata.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zaskakujące słowa polskiej lekarki. "Polskie dane to ściema, pokazują ok. 5 proc. prawdy"
  2. Kibice pogrążeni w żałobie. Nie żyje legenda piłki nożnej, jego gra inspirowała miliony
  3. Widok grobu ojca Kaczyńskich zapiera dech. Słowa wyryte na nagrobku mówią same za siebie
  4. Bardzo smutna wiadomość z Ministerstwa Zdrowia. Poranne wieści zdruzgotały wielu Polaków
  5. Padła konkretna data. Będzie zniesienie bardzo ważnych obostrzeń?
  6. Wynajmujący odpuścił czynsz matce z czwórką dzieci i kupił jej jedzenie. Kobieta zalała się łzami

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News