„Klątwa” Olivera Frljicia to jedno z najgłośniejszych i zarazem najbardziej upolitycznionych wydarzeń artystycznych w Polsce w ostatnich latach. Spór wokół spektaklu zdawał się ostatnio ucichnąć. Teraz znowu będzie o nim głośno.

„Klątwa” wychodzi poza Warszawę. Do tej pory to właśnie w stolicy wystawiana była budząca kontrowersje sztuka. Za każdym razem, kiedy ją wystawiano pod Teatrem Powszechnym zbierały się tłumy. Z jednej strony, ugrupowania skrajnie prawicowe nawoływały do zaprzestania wystawiania „bluźnierczego spektaklu”. Z drugiej – obrońcy „Klątwy” powoływali się na „wolność słowa”.

W przyszłym tygodniu spektakl ma zostać wystawiony w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Lokalni duchowni już protestują. Metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc wydał specjalny komunikat, pod którym podpisali się duszpasterze z Chorzowa. W ich opinii „Klątwa” jest „świadomą prowokacją”.

Górny Śląsk jako region, którego etos zawsze harmonijnie łączył sferę społeczną i religijną, przywiązany do wartości chrześcijańskich – katolickich i ewangelickich – a w przeszłości także żydowskich, ma stać się miejscem, w którym publicznie może dojść do ich bluźnierczego i świętokradczego sponiewierania – czytamy w komunikacie.

Duchowni apelują o odwołanie spektaklu. Wzywają wiernych i duszpasterzy do podjęcia dzieł ekspiacji, postu i modlitwy.

źródło: niezależna.pl

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również