Chociaż już od jakiegoś czasu zauważyć można zmiany w prawie mające na celu ograniczenie sprzedaży papierosów oraz przynajmniej częściowe zniechęcenie do nich mieszkańców krajów Unii Europejskiej, największy przełom w tej kwestii ma dopiero nadejść. 1 stycznia 2020 roku to bowiem dzień, w którym zakończone zostanie wprowadzanie szeregu zmian związanych z dyrektywą tytoniową z 2014 roku. Eksperci branży oceniają, że będzie to dla nich prawdziwe trzęsienie ziemi.

Wiadomo już na pewno, że ze sklepów będą musiały zniknąć mentolowe papierosy. Wycofane zostaną także wszystkie inne zapachowe oraz smakowe rodzaje. Wciąż dostępne będą jednak w sklepach mentolowe wkłady do e-papierosów. Od 2020 roku klienci będą mogli zapomnieć także o ciętym zapachowym tytoniu przeznaczonym do samodzielnego skręcania.

Postępowały będą także zabiegi ostrzegające przed następstwem nałogowego palenia. Drastyczne obrazki, które już teraz pojawiły się na paczkach, mają prędko z nich nie zniknąć. Nie wiadomo, czy urzędnicy europejscy zdecydują się na jeszcze bardziej brutalne ilustracje, gdyż już te obecne robią stosunkowo duże, negatywne wrażenie na palaczach.

Rok 2020 będzie dla Polski bardzo trudny. Jako czołowy lider produkcji wyrobów tytoniowych w całej Unii Europejskiej, kraj na pewno wiele na tym straci. Nie tylko sami producenci, ale także budżet państwa, odczują niemałe braki z powodu nowego prawa panującego we wszystkich krajach wspólnoty. Trudno jednak stwierdzić, czy realnie wpłynie to na zmniejszenie problemu nałogowego palenia. Eksperci prognozują bowiem, że takie działania polityków wpłyną jedynie na rozwój nielegalnego handlu papierosami.

...

Zobacz również