Zwiększa ryzyko w przypadku zakażenia koronawirusem. Nawet u młodych ludzi, lekarze ostrzegają aby nie lekceważyć niebezpieczeństwa

Zwiększa ryzyko w przypadku zakażenia koronawirusem. Nawet u młodych ludzi, lekarze ostrzegają aby nie lekceważyć niebezpieczeństwa Źródło: Unsplash.com Daan Stevens

Palenie może znacząco pomniejszyć szansę na przeżycie w wypadku zakażenia koronawirusem. Lekarze ostrzegają, zagrożone są również osoby młode.

Palenie nie ma dobrego wpływu na ludzki organizm, o tym wiemy od dawna. Jednak teraz, lekarze szczególnie przestrzegają uzależnionych od tytoniowego dymu. Płuca palaczy mogą być zdecydowanie bardziej narażone na destrukcyjne działanie szalejącego wirusa.

Palenie zmniejsza szansę na przeżycie zakażenia

Wirus SARS-CoV-19 uszkadza przede wszystkim układ odpornościowy i płuca zarażonych. To m.in. dlatego wśród najbardziej narażonych na śmierć w wyniku zakażenia są osoby starsze. Ich płuca często nie są w najlepszym stanie, a dodatkowe obciążenia, spowodowane przez wirus, mogą doprowadzić do bardzo poważnych komplikacji.

Okazuje się jednak, że w niebezpieczeństwie mogą być również osoby młode, które nałogowo palą papierosy. Ich płuca również mogą sobie nie poradzić ze zniszczeniami, jakie `powoduje wirus z Wuhan.

- Koronawirus powoduje wzmożone włóknienie płuc. Dlatego jest tak groźny np. dla osób starszych. Częściej to u nich diagnozuje się zwłóknienie, natomiast może również występować u osób młodszych, które wdychają zanieczyszczone powietrze, palą papierosy lub e-papierosy – wyjaśnił prof. dr hab. n. med. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Palenie uszkadza płuca, które są głównym celem wirusa SARS-CoV-19

Koronawirus rozprzestrzenia się coraz szybciej, wpływ na to mają osoby, które przechodzą zarażenie bezobjawowo. Nieświadomi swojego stanu zakażeni, przekazują wirusa dalej, a ten atakuje kolejne osoby, u których przebieg choroby może przybrać gwałtowny i niebezpieczny obrót.

Dzisiaj grzeje: 1. Unia Europejska podjęła decyzję ws. walki z koronawirusem w Polsce
2. Restauracje, kawiarnie i bary zostaną zamknięte. Oficjalne stanowisko premiera

- Przede wszystkim widać, że wirus może przebiegać bezobjawowo do pewnego momentu. Tym momentem jest zaatakowanie płuc. Jeśli ktoś ma słabe płuca, osłabione chorobami przewlekłymi, astmą, czy innymi urazami, które zostały wywołane przez nałóg, wirus szybciej zaatakuje komórki takiego pacjenta. W jego przypadku przebieg choroby będzie znacznie gwałtowniejszy. Może mieć też mniejsze szanse na przeżycie – powiedział profesor Robert Flisiak.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kobieta wyleczona z koronawirusa zdradza, co zrobiła, żeby wyzdrowieć. Nie była nawet hospitalizowana
  2. Polscy skoczkowie poddani kwarantannie. W izolatce również Adam Małysz
  3. Skandal po wprowadzeniu ograniczeń w Polsce ws. koronawirusa. Do sieci trafiły nagrania, ręce opadają
  4. Które sklepy będą zamknięte do odwołania? Wszystko jest już jasne, Ministerstwo Zdrowia publikuje pełną listę
  5. Pilne oświadczenie banku w Polsce ws. koronawirusa. Robi się gorąco
  6. Oficjalna wiadomość. Ważne zmiany dotyczące zakupów w Polsce

źródło: ABC Zdrowie

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News