Ozimek volans. Największy latający gad odkryty w Polsce

Ozimek volans. Największy latający gad odkryty w Polsce Źródło: źródło facebook.com/james.zaworski

Niesamowitego odkrycia dokonali polscy naukowcy w opolskiej miejscowości Krasiejów. Okazało się bowiem, że pod ziemią w okolicach wsi znajdują się szczątki szybującego gada. Według informacji podanych przez odkrywców, odnaleziony gad był największym latającym stworzeniem w swoich czasach.

Ozimek volans, bo tak nazwano gada, którego szczątki znaleziono w Krasiejowie, z początku brany był za niesamowitą krzyżówkę węża z nietoperzem. Naukowcy nie kryli więc zdumienia, kiedy okazało się, że odkryte szczątki należą do całkowicie nieznanego dotąd gatunku.

Według badań szczątków gada, ten żył około 230 mln lat temu. Zwierzę nie było jednak wielkich rozmiarów. Całkowita długość Ozimka wynosiła 90 cm, a rozpiętość kończyn przekraczała pół metra. Zwierzę latało dzięki błonie, jaką miał rozpiętą między przednimi, a tylnymi kończynami i dalej do ogona. Charakterystyczna jest także długa i ruchliwa szyja gada.

 - Wyglądał trochę jak skrzyżowanie węża, nietoperza i polatuchy. Dlatego sami byliśmy zaskoczeni, kiedy go odkryliśmy - mówi Tomasz Sulej, pracownik Instytutu Paleobiologii PAN.

Chociaż pierwsze szczątki Ozimka znaleziono w 2001 roku, a ostatnie w 2013, naukowcy głowili się nad tym, czym w rzeczywistości są znalezione szczątki. Wszystko ze względu na to, że jeszcze nigdzie na świecie podobnych skamieniałości nie znaleziono.

 - Opisanie, co to jest, zajęło nam bardzo dużo czasu, bo nigdzie na świecie nie było nic podobnego - tłumaczył Sulej.

Gatunek nazwano Ozimek volans, czyli "ozimek latający" na cześć gminy Ozimek, na terenie której skamieniałości znaleziono. Obszerny artykuł na temat gada opublikowano w poniedziałek w czasopiśmie naukowym Acta Paleontologica Polonica.

 - Zwierzę należało prawdopodobnie do przodków gadów latających i było wśród zwierząt szybujących zwierzęciem największych rozmiarów. Żadne nie może się z nim równać. Dopóki nie zostanie znalezione nic większego, Ozimek może pretendować do roli króla przestworzy w okresie triasowym - tłumaczył kierownik badań, Jerzy Dzik, dyrektor Instytutu Paleobiologii PAN.

źródło: facebook.com/Gmina-Ozimek-dawniej źródło: facebook.com/Gmina-Ozimek-dawniej

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

źródło: radiozet.pl pt

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu