Nieznana historia Szarika z Czterech Pancernych. Prawda jest kompletnie inna, niż wszyscy myśleli

Nieznana historia Szarika z Czterech Pancernych. Prawda jest kompletnie inna, niż wszyscy myśleli Źródło: Czterej pancerni i pies

Owczarek niemiecki w polskiej kinematografii nieodłącznie kojarzy się z kultowym już Szarikiem z "Czterech pancernych". Co ciekawe, historia czworonoga stała się przedmiotem badań licznych historyków. Jeden z nich wytłumaczył, skąd tak naprawdę w scenariuszu Janusza Przymanowskiego wziął się zwierzęcy bohater.

Owczarek niemiecki w "Czterech pancernych" szybko stał się ulubieńcem licznych widzów i symbolem kultowego serialu. Sprawił także, że wielu fanów produkcji starało się doszukać w historii czworonoga, na którym wzorowany był zwierzęcy bohater. To pchnęło za to do badań specjalistów, którzy zestawiali scenariusz Janusza Przymanowskiego z faktami.

Owczarek niemiecki w "Czterech pancernych"

Kacper Śledziński, autor książki "Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych", opisał między innymi ciekawostki, które bez wątpienia zainteresują fanów legendarnej produkcji. Jedna z nich dotyczy właśnie Szarika. Historyk nawiązał do tematu, opisując znany z serialu patrol w okolicach Mirosławca. W jednej z pięciu trzyosobowych grup, które na niego wysłano, znajdowali się kapral Dyjak, Orczakowski oraz Kosowski.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Pierwszy „dwa świecące punkciki” zauważył Dyjak. Nie domyślił się, co to takiego, lecz wiedział, że trzeba to sprawdzić. Ostrożnie podczołgali się bliżej. Kiedy od celu dzieliło ich tylko kilka metrów, usłyszeli warczenie. Pies? Po chwili byli już pewni - pisze Śledziński.

Skąd wziął się kultowy Szarik?

Rzeczywiście okazało się, że przed żołnierzami znajdował się czworonóg, którego uwiązano na linie. Obok niego znaleźli ogłuszonego Niemca, którego ocucili i zabrali do obozu jako jeńca. Żołnierz ten miał być dowódcą miejscowego patrolu.

Dzisiaj grzeje: 1. Polacy zostali wyrzuceni z norweskiego samolotu. Nie zgadzają się z oskarżeniami linii
2. Naprawdę bolesna wiadomość. Nie żyje Zbigniew Wiśniewski

- Psa zabrał Dyjak. Dobry tresowany owczarek alzacki staje się ozdobą plutonu. Wilczur był już dorosłym osobnikiem. Dawno miał za sobą okres szczenięcy, kiedy to śpiąc zwinięty w kłębek, mógł upodabniać się do kuleczki. Być może ta historia zainspirowała Janusza Przymanowskiego i dlatego w „Czterech pancernych i psie” pojawia się pies Janka Kosa, owczarek alzacki o imieniu Szarik. Szarik to rosyjskie słowo oznaczające kuleczkę. Patrol powrócił w rozbudowanym składzie przed świtem. Jeńca odprowadzono na przesłuchanie, zaś pies przyciągał uwagę kręcących się wokół sztabu żołnierzy. Jeszcze tego samego dnia stał się ich maskotką - opisał historyk.

Jak więc widać, los prawdopodobnego pierwowzoru Szarika okazuje się nieco inny, niż przedstawiono to w serialu. Być może jest jednak jeszcze ciekawszy i bardziej barwny z perspektywy historycznych faktów.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy
  2. Wyższe emerytury dla kobiet już pewne! Jedna grupa zawodowa może przygotować się na spore podwyżki
  3. Ciężka choroba drastycznie zmieniła Ewę Drzyzgę. Ciągły ból, była na skraju
  4. Smutne doniesienia nt. Pawła Królikowskiego. Podjęto ostateczną decyzję w Polsacie, zrozpaczeni fani nie zobaczą go w nowym sezonie show
  5. Kolejne kłopoty Tymoteusza Szydło. Jego decyzja doprowadziła do przykrych konsekwencji

Źródło: Dziennik.pl

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News