Otyłość w Polsce coraz poważniejszym problemem. Z czego wynika?

Otyłość w Polsce coraz poważniejszym problemem. Z czego wynika? Źródło:

Otyłość w Polsce staje się coraz poważniejszym problemem. Przodujemy w rankingach najszybciej tyjących narodów w Europie. Czy wynika to z braku wiedzy Polaków na temat żywienia? Postanowiliśmy to sprawdzić, wraz ze studentkami AWF w Warszawie.

Otyłość w Polsce jest problemem coraz wyższej rangi. Nasze dzieci są jednymi z najszybciej tyjących w Europie. Nie bez powodu zagadnienie to wzbudza zainteresowanie naukowców, zajmujących się zdrowym żywieniem.

Otyłość w Polsce: Przodujemy w europejskich rankingach

Poniżej prezentujemy artykuł, który powstał przy okazji prowadzenia sondy we współpracy ze studentkami AWF w Warszawie. Pojęcie „styl życia” według definicji World Health Organization jest to „sposób życia wynikający z możliwych do zidentyfikowania wzorów zachowań, które są uwarunkowane właściwościami osobowymi człowieka interakcjami społecznymi oraz społeczno- ekonomicznymi i środowiskowymi warunkami życia”. Jak wynika z definicji styl życia jest tworem kultury i posiada komponent społeczny. Od lat 70. XX wieku zwiększyło się zainteresowanie relacją między stylem życia a zdrowiem – coraz częściej używa się terminów zdrowy lub niezdrowy styl życia. Proces globalizacji, urbanizacji sprawił, iż ludzie wyeliminowali problemy z jakimi borykali się wcześniej, dzięki postępowi, rozwojowi cywilizacyjnemu życie stało się prostsze. Procesy te posiadają zalety oraz wady, do których można zaliczyć: ograniczenie kontaktu z przyrodą czy obniżenia poziomu aktywności fizycznej wśród ludzi. Aktywność fizyczna jest jedną z podstawowych potrzeb ludzi w każdym wieku, stanowi fundament zdrowego, aktywnego trybu życia. Współcześnie prowadzony bierny tryb życia, w tym ograniczenie aktywności fizycznej, może skutkować:
  1. utrudnieniem wykorzystywania spożywanych kilokalorii, energii pochodzącej z pożywienia;
  2. nadwagą i otyłością;
  3. problemami w obrębie układu krążenia – upośledzenie krążenia wieńcowego, obwodowego krążenia krwi;
  4. osłabioną kondycja ruchową;
  5. zmniejszeniem siły mięśniowej;
  6. podwyższonym ryzykiem uszkodzenia stawów.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w 2014 roku na nadwagę cierpi 62% dorosłych mężczyzn i 46% kobiet. Natomiast częściej niż co szósty mężczyzna i co siódma kobieta jest otyła. W państwach Unii Europejskiej co czwarte dziecko cierpi na nadwagę i otyłość. Według badań z 2009 roku w Polsce stwierdzono tę chorobę u 16,4% dzieci pomiędzy 6 a 19 rokiem życia. Ocenia się, iż częstość występowania otyłości oraz nadwagi zwiększa się o około 3% na dekadę u dzieci polskich. Nadwaga i otyłość jest to zgromadzenie zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka. Jest to choroba przewlekła i ze względu na częstość występowania uznawana jest za epidemie XXI wieku 1. Otyłość ma różne skutki, w zależności od wieku –  otyłe dziecko ma problemy z funkcjonowaniem na co dzień i w szkole, często jest odrzucane przez rówieśników, jego układ ruchu jest przeciążony, ma obniżoną sprawność fizyczną i zaniżoną samoocenę. W kolejnych latach życia może dojść do chorób układu krążenia, krwionośnego, układu ruchu, zaburzeń hormonalnych, chorób metabolicznych jak np. cukrzyca typu II czy nawet nowotwór. Obserwując te dane opiekunowie powinni podejmować działania przeciwdziałające powstawaniu nadwagi i otyłości. Można wyróżnić następujące działania:
  1. dostarczenie i propagowanie wiedzy na temat zdrowego trybu życia.
  2. propagowanie i organizowanie różnych form aktywności ruchowej.
  3. przeprowadzanie systematycznych badań profilaktycznych, pomiarów, samobadań.
  4. rozbudzanie motywacji.
  5. stwarzanie warunków do prowadzenia zdrowego trybu życia.
  6. wspieranie psychiczne. 
ZOBACZ TAKŻE:
 1. Alkoholizm w Polsce może dotknąć każdego. Niezależnie od statusu
 2. Ile zarabiają Polacy? TOP 10 najlepiej płatnych zawodów
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News