Po sukcesie serialu Narcos brytyjskie media zaczęły zastanawiać się nad fenomenem uwielbienia dla Pablo Escobara. W komentarzach pod każdą publikacją na temat serialu widać było przedziwną formę sympatii dla kolumbijskiego mordercy. Dziennikarze poprosili o pomoc ekspertów.

W ciągu swojej działalności Escobar, oczywiście najczęściej nie swoimi rękoma, zabił od 3000 do 5000 osób. Jego ofiarami byli nie tylko politycy, policjanci i gangsterzy, ale również dzieci, starcy i kobiety. Nie trzeba było stawać na drodze kartelu z Medellin, by utracić życie przez interesy Escobara. Dla przykładu, najsłynniejszy handlarz narkotykowy próbując dokonać politycznego mordu przeprowadził udany zamach na samolot zabijając wszystkich cywilnych pasażerów.

Statystyki na temat jego mordów są porażające, ale mimo wszystko, Escobar cieszy się sympatią, szczególnie wśród internautów zachwyconych po sukcesie serialu Narcos. Zainteresowanie Escobarem rosło z każdą chwilą. Jak ciepłe bułeczki sprzedawały się poświęcone mu książki, a widzowie powracali do starszych produkcji filmowych na jego temat. Obecnie w każdym zakątku świata są ludzie, którzy uwielbiają postać Pablo Escobara.

Na temat fenomenu wypowiedział się prof. David Wilson, renomowany ekspert w kryminologii.

– Ludzi zawsze podniecały złe charaktery. Nie ma znaczenia, że osoby te popełniają zbrodnie, nawet te szczególnie straszne jak Pablo Escobara. Od zawsze funkcjonował kult gangsterów. Oni nosili świetne garnitury, mieli szybkie samochody, kobiety i wszystko to o czym większość ludzi nawet nie marzy. Gdy ludzie tacy jak my pracują i oszczędzają na kredyty, oni żyją chwilą i to właśnie pociąga ludzi. W ten prosty sposób można wytłumaczyć dlaczego przeciętny Jan fascynuje się tego typu postaciami. Ponadto, w sztuce rzadko widujemy prawdziwe konsekwencje ich działań. Przez większość czasu autorzy raczej skupiają się na sukcesach przestępców – mówił profesor dla Unilad.

– Ponadto, oglądając takie produkcje jak Narcos, czujemy zarówno strach, jak i podniecenie. Podziwiamy Pablo, ale również odczuwamy lęk i odcinamy się od jego najbardziej negatywnych wyborów. To właśnie dlatego ludzi tak bardzo fascynują tego typu postaci. Mało tego, większość ludzi kojarzy postaci typu Pablo Escobar z hitowych produkcji. Aktorzy dają nam zniekształcony obraz bohaterów, widzimy jedynie artystyczną wersję Pablo, a nie jego prawdziwe oblicze. O tym ludzie zapominają – dodał.

Z kolei twórca najpopularniejszej biografii o Escobarze, Shaun Attwood, przekonuje, że Escobar jest podziwiany, ponieważ łączył w sobie postać gangstera, ale również osoby pomagającej biednym. Do dziś jest niemalże czczony w Medellin.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

Polub fanpage redaktora naczelnego Pikio.pl :

...

Zobacz również

Zobacz również