Konflikt między prezydentem a ministrem obrony narodowej nadal trwa. Spór objawia się na różne sposoby. Jego odsłony można zauważyć w śledztwie, jakie podlegająca Macierewiczowi SKW prowadzi wobec prezydenckiego doradcy, gen. Kraszewskiego. Podobne wrażenie wywiera odmowa wręczenia przez Andrzeja Dudę nominacji generalskich.

Konflikt pokazuje spór kompetencyjny między prezydentem a szefem MON-u, jaki wynika bezpośrednio z konstytucji. Zdaniem Czesława Mroczka z PO, który pełni funkcję cienia Ministra Obrony Narodowej w gabinecie cieni PO, to spór o Zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi.

– To nie jest kwestia tych nominacji generalskich, czy sporu o różnice zdań na temat zmiany systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. (…) Prezydent chce wrócić do roli zwierzchnika sił zbrojnych – stwierdził Mroczek, dodając, że tak było za czasów rządów PO.

Mroczek uważa, że dla Andrzeja Dudy sprawą zasadniczą jest to, kto odpowiada za armię. Dlatego nie zamierza odpuścić i z tego konfliktu chce wyjść zwycięsko. Jednak, jak twierdzi, „prezydent zadziałał za późno”.

– Na przestrzeni rządów Antoniego Macierewicza mieliśmy do czynienia z czystką kadrową. (…) Świadomie pozbywał się dowódców, tych najwyższych – dodał Czesław Mroczek.

Były wiceminister obrony w rządzie PO wierzy jednak w Andrzeja Dudę. Uważa, że nawet po obecnych zmianach w armii „przy dobrej woli, można wypracować dobre rozwiązanie”.

– Wierzę, że prezydent odegra jako zwierzchnik sił zbrojnych ważną rolę – skwitował Mroczek.

Źródło: fakty.interia.pl

...

Zobacz również

Zobacz również