Trump nie jest już najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Nie budzi szacunku wśród sojuszników i strachu wśród wrogów. Na tym miejscu zastąpił go ktoś inny. Chociaż teoretycznie słabszy, to potęga jego państwa może przerażać.

Stany Zjednoczone to jedno z najpotężniejszych państw na świecie. Jednak pozycja USA, jak przekonuje część ekspertów, słabnie przez Donalda Trumpa, któremu zarzuca się nieskuteczność i brak konsekwencji w swojej polityce. Do czołówki wchodzi nowe państwo z jego przywódcą. Według brytyjskiego tygodnika „Economist” najpotężniejszym człowiekiem na świecie jest przywódca Chin – Xi Jinping.

Wiele różni od siebie oba kraje. Chiny wciąż mają słabszą gospodarkę od USA nastawioną na produkcje masową i zalanie ich produktami rynku. Również armia, chociaż zdecydowanie liczniejsza, to technologicznie jest w tyle za Stanami. Ekonomia i armia to jednak nie wszystko jak zaznacza tygodnik. Według „Economist” Trump jest mniej potężny niż Xi, ponieważ: – Ma wąskie, transakcyjne podejście do cudzoziemców i wydaje się niezdolny do wdrożenia w kraju swego programu – zaznacza tygodnik.

W ich ocenie przywódca Chin ma większy wpływ na świat niż prezydent USA. Xi zwiastuje złe wiadomości i ma wpływ na to co powiedzą słabsze państwa. Jest również szanowany w kraju, w którym rządzi twardą ręką jak i poza nim no i Chiny są motorem gospodarki na świecie.

Jak pisze „Economist”, prezydent Donald Trump „jest słabszy w kraju i mniej skuteczny za granicą niż którykolwiek z jego niedawnych poprzedników. Gardzi wartościami i sojuszami, które stanowią podbudowę amerykańskich wpływów„.

Niedługo odbędzie się w Chinach zjazd partii. Będzie to swoisty pokaz siły Xi Jinpinga. Tygodnik zwraca uwagę, że świat powinien zwrócić swój wzrok na Chiny w najbliższym czasie.

flickr.com/Foreign and Commonwealth Office

Źrodło: tvn24.pl

11 pięknych kobiet, które związały się z miliarderami

...

Zobacz również