Jarosław Kaczyński jest bezprecedensową postacią w historii Polski. Podobny status w swojej partii miał chyba tylko Donald Tusk, jednak Platformą targały przecież liczne wewnętrzne spory.

Jarosław Kaczyński niepodzielnie rządzi Prawem i Sprawiedliwością, jednak ma już przecież 67 lat. Zgodnie z ustawą autorstwa PiS, już od dwóch lat mógłby zostać emerytem.

Nie ulega wątpliwości, że Jarosław Kaczyński odejdzie z polskiej polityki. Najprawdopodobniej stanie się to już w ciągu następnej dekady. Kto wtedy zajmie jego miejsce?

Niemal na pewno po odejściu Jarosława Kaczyńskiego w PiS nastąpi walka o pozycję. Aby temu zapobiec, Kaczyński wyznaczył już swojego następcę. Ze względu na wiek nie będzie to Antoni Macierewicz. Zaskakiwać może również, że nie chodzi ani o obecnego prezydenta Andrzeja Dudę, ani nawet o premier Beatę Szydło czy superministra Morawieckiego.

Nowym prezesem PiS zostanie Joachim Brudziński, który już teraz ma w PiS uprzywilejowaną pozycję.

– Jeśli w partii z jakiegoś powodu zabraknie prezesa, zastąpi go Jojo – uważa polityk PiS, którego tożsamość musi pozostać anonimowa.

Brudziński jest obecnie wiceprezesem PiS i już teraz kontroluje większość tego, co dzieje się w partii. Polityk pozostaje także szefem Komitetu Wykonawczego PiS.

 

Zobacz również