Początek października stanął pod znakiem masowych protestów kobiet w całej Polsce, które sprzeciwiają się radykalnemu zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego. Wydarzenia w naszym kraju dostrzegły zagraniczne media, które obszernie na ten temat się rozpisują. 

Już drugi tydzień trwają protesty, manifestacje oraz akcje społeczne w sieci organizowane przez środowiska kobiece, które sprzeciwiają się radykalnemu zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego. Skierowany do dalszych prac w komisjach sejmowych przez Prawo i Sprawiedliwość i część opozycji projekt zakłada całkowity zakaz dokonywania aborcji oraz kary więzienia dla kobiet, które poddadzą się zabiegowi przerywania ciąży.

Sprawa urosła do tak ogromnych rozmiarów, że kobiety w całej Polsce wyszły dzisiaj na ulice. Sytuację w Polsce dostrzegły zagraniczne media, które obszernie rozpisują się na ten temat.

Na stronie The Guardian możemy przeczytać, że mimo iż Polska ma już i tak najbardziej restrykcyjne prawo antyaborcyjne w Europie, to obecna władza poparła (kierując do dalszych prac w komisjach sejmowych) projekt organizacji katolickich. Brytyjski portal cytuje również wypowiedzi Polek uczestniczących w „czarnym proteście”, które przekonują, że „czarny poniedziałek” nie jest wymierzony w obecną władzę ale w zjawisko polegające na nierespektowaniu praw kobiet.

guardian

Z kolei na portalu BBC możemy się dowiedzieć, że wsparcie dla polskich kobiet płynie z całego świata. Portal wskazuje również, że oprócz „czarnego protestu”, w tym samym czasie odbywa się „biały protest”, który jest odpowiedzią zwolenników zaostrzenia prawa antyaborcyjnego.

bnc

W podobnym tonie protesty kobiet opisuje Daily Mail opisując manifestujące Polki, które sprzeciwiają się „fanatyzmowi” i zmienianiu szpitali na „komory tortur dla kobiet”.

dailymail

Natomiast na „Independent” możemy przeczytać, że masowe protesty kobiet przeciwko radykalnemu zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego sprawiają, iż cała Polska zatrzymała się w miejscu. Portal wskazuje również, że Polska jako jeden z najbardziej religijnych krajów w Unii Europejskiej ma również jedno z najbardziej rygorystycznych praw antyaborcyjnych.

independent

The Time wspomina z kolei, że ogólnonarodowy strajk kobiet popiera połowa Polaków.

time

The Mirror wskazuje, że jeśli proponowane przez katolickie lobby radykalne prawo wejdzie w życie to nawet małoletnie dziewczynki, które zaszły w ciążę w wyniku gwałtu nie będą miały szansy na aborcję.

mirror

The Telegraph zauważa z kolei, że to chyba pierwszy raz w historii Polski i polskiej polityki, gdy władza rozzłościła kobiety tak bardzo. Portal przekonuje również, że wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji doprowadzi do jeszcze większego rozwoju podziemia aborcyjnego, które bardzo często jest niebezpieczne dla kobiet.

telegraph

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :


bh

...

Zobacz również