Do Jarosława Kaczyńskiego przylgnęła opinia człowieka pamiętliwego i mściwego. Podczas wieloletniej kariery politycznej lider PiS na swojej drodze napotkał wielu przeciwników, z którymi przez lata toczył zaciekłe boje o władzę i wpływy. 

Wśród wrogów Kaczyńskiego znajdują się także ludzie, z którymi przez lata współpracował lub mógł to uczynić. Najwyższe miejsce na liście może dla wielu być zaskoczeniem.

10. Frans Timmermans
9. Grzegorz Schetyna
8. Jan Urban
7. Jean-Claude Juncker
6. Martin Schulz
5. Angela Merkel
4. Radosław Sikorski

3. Lech Wałęsa

Wałęsa i Kaczyński nie zawsze byli tak zaciekłymi oponentami jak obecnie. Prezes PiS udzielał bowiem poparcia liderowi „Solidarności”, gdy ten starał się o urząd prezydenta. Cieniem na relacjach obu polityków położyła się sytuacja, w której Wałęsa oszukał popieranego przez Kaczyńskiego premiera Olszewskiego, gdy ten formował rząd.

Czarę goryczy przelała „nocna zmiana” z 1992 roku, w wyniku której obalono rząd Olszewskiego. Od tamtej pory Jarosław Kaczyński uważa Wałęsę za obrońcę postkomunistycznego układu. Były prezydent zresztą nie pozostaje mu dłużny, zarzucając prezesowi PiS awanturniczość i skłonności paranoiczne.

2. Donald Tusk

Podobnie jak Wałęsa, do czasu „nocnej zmiany”, Kaczyński długo pozostawał z Tuskiem w całkiem dobrej komitywie. Niewiele brakowało, a po wyborach parlamentarnych w 2005 roku Donald Tusk i Jarosław Kaczyński wspólnie stanęliby na czele wielkiej koalicji POPiS, która zresztą wystartowała w wyborach samorządowych trzy lata wcześniej.

Ogromna niechęć Kaczyńskiego do byłego premiera wynika z wielu czynników. Prezes PiS uważa Tuska za zdrajcę i obwinia go za śmierć swojego brata oraz pozostałych 95 pasażerów prezydenckiego Tu-154. Spory wpływ na relacje obu polityków może mieć także urażona duma Kaczyńskiego, który przegrał z wielkim rywalem w sześciu wyborach z rzędu.

1. Andrzej Duda

Prezydent Duda to polityk, do którego Kaczyński ma ostatnio chyba największy żal spośród wszystkich. Weto w sprawie kluczowej dla planów PiS reformy sądownictwa zostało przez prezesa PiS odebrane bardzo osobiście, a Dudzie będzie bardzo trudno odbudować nadszarpnięte zaufanie.

Szczególnie bolesny dla Kaczyńskiego musi być fakt, że prezydent, którego uważał za posłusznego i lojalnego, wbił mu nóż w plecy na oczach całej Polski w tak newralgicznej sprawie jak zmiany w sądownictwie. Wydaje się, że stosunki między Kaczyńskim a Dudą nigdy już nie będą takie same jak przed woltą prezydenta.

Tak żyje Andrzej Duda [ZDJĘCIA]

9 przerażających katastrof z udziałem ważnych polityków

...

Zobacz również