Oto "Czarna Lista Kaczyńskiego". 1. miejsca nie zajmuje Tusk ani Wałęsa. Zdziwisz się

Oto "Czarna Lista Kaczyńskiego". 1. miejsca nie zajmuje Tusk ani Wałęsa. Zdziwisz się

Do Jarosława Kaczyńskiego przylgnęła opinia człowieka pamiętliwego i mściwego. Podczas wieloletniej kariery politycznej lider PiS na swojej drodze napotkał wielu przeciwników, z którymi przez lata toczył zaciekłe boje o władzę i wpływy. 

Wśród wrogów Kaczyńskiego znajdują się także ludzie, z którymi przez lata współpracował lub mógł to uczynić. Najwyższe miejsce na liście może dla wielu być zaskoczeniem.

10. Frans Timmermans 9. Grzegorz Schetyna 8. Jan Urban 7. Jean-Claude Juncker 6. Martin Schulz 5. Angela Merkel 4. Radosław Sikorski

3. Lech Wałęsa

Wałęsa i Kaczyński nie zawsze byli tak zaciekłymi oponentami jak obecnie. Prezes PiS udzielał bowiem poparcia liderowi "Solidarności", gdy ten starał się o urząd prezydenta. Cieniem na relacjach obu polityków położyła się sytuacja, w której Wałęsa oszukał popieranego przez Kaczyńskiego premiera Olszewskiego, gdy ten formował rząd. Czarę goryczy przelała "nocna zmiana" z 1992 roku, w wyniku której obalono rząd Olszewskiego. Od tamtej pory Jarosław Kaczyński uważa Wałęsę za obrońcę postkomunistycznego układu. Były prezydent zresztą nie pozostaje mu dłużny, zarzucając prezesowi PiS awanturniczość i skłonności paranoiczne.

2. Donald Tusk

Podobnie jak Wałęsa, do czasu "nocnej zmiany", Kaczyński długo pozostawał z Tuskiem w całkiem dobrej komitywie. Niewiele brakowało, a po wyborach parlamentarnych w 2005 roku Donald Tusk i Jarosław Kaczyński wspólnie stanęliby na czele wielkiej koalicji POPiS, która zresztą wystartowała w wyborach samorządowych trzy lata wcześniej. Ogromna niechęć Kaczyńskiego do byłego premiera wynika z wielu czynników. Prezes PiS uważa Tuska za zdrajcę i obwinia go za śmierć swojego brata oraz pozostałych 95 pasażerów prezydenckiego Tu-154. Spory wpływ na relacje obu polityków może mieć także urażona duma Kaczyńskiego, który przegrał z wielkim rywalem w sześciu wyborach z rzędu.

1. Andrzej Duda

Prezydent Duda to polityk, do którego Kaczyński ma ostatnio chyba największy żal spośród wszystkich. Weto w sprawie kluczowej dla planów PiS reformy sądownictwa zostało przez prezesa PiS odebrane bardzo osobiście, a Dudzie będzie bardzo trudno odbudować nadszarpnięte zaufanie. Szczególnie bolesny dla Kaczyńskiego musi być fakt, że prezydent, którego uważał za posłusznego i lojalnego, wbił mu nóż w plecy na oczach całej Polski w tak newralgicznej sprawie jak zmiany w sądownictwie. Wydaje się, że stosunki między Kaczyńskim a Dudą nigdy już nie będą takie same jak przed woltą prezydenta.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News